YouTube’a İsrail – Hamas savaşı uyarısı!

Şimdi Breton, Alphabet CEO’su Sundar Pichai’ye hitaben, şirketin “AB Dijital Hizmetler Yasası kapsamında içerik denetimiyle ilgili kesin yükümlülüklerini” hatırlatan bir mektup yazdı. Breton özellikle YouTube’da yayınlanan İsrail-Hamas bağlantılı içerikler konusunda Alphabet’ten “çok dikkatli” olmasını istiyor.

Avrupa Komisyonu’nun belirli platformlar aracılığıyla yayılan “yasa dışı içerik ve dezenformasyonda artış” gördüğünü söyleyen Breton, Pichai’ye Alphabet’in çocukları ve gençleri “rehin alma ve diğer sansürlenmemiş videolardan oluşan şiddet içerikli içerikten” koruma yükümlülüğü bulunduğunu söyledi.

YouTube’a İsrail – Hamas savaşı uyarısı!

Breton ayrıca Pichai’yi, Alphabet’in AB’den yasadışı içerik bildirimleri alması halinde zamanında yanıt vermesi gerektiği konusunda da uyardı. Son olarak CEO’ya, şirketin “dezenformasyondan kaynaklanan sivil söylemi” ele almak için hafifletici önlemler alması gerektiğini hatırlattı.

YouTube sözcüsü Ivy Choi, İsrail’deki saldırılar ve “İsrail ve Gazze’de devam eden çatışma” sonrasında hizmetin “onbinlerce zararlı videoyu kaldırdığını ve yüzlerce kanalı kapattığını” söyledi. Platformun “insanları yüksek kaliteli haber ve bilgilerle buluşturmaya devam ettiğini” ekledi. Ayrıca YouTube ekiplerinin “zararlı görüntüleri izlemek için 24 saat çalıştığını ve kısa videolar ve canlı yayınlar da dahil olmak üzere her türlü içerik için gerektiğinde hızlı bir şekilde harekete geçmek için tetikte olduğunu” söyledi.

            Breton, mektubunda YouTube’dan İsrail-Hamas dezenformasyonunu yakından takip etmesini istemenin yanı sıra seçimle ilgili dezenformasyon konusunu da ele aldı. Hizmetten ekibine “Polonya, Hollanda, Litvanya, Belçika, Hırvatistan, Romanya ve Avusturya’da yapılacak seçimler ve Avrupa Parlamentosu seçimleri ışığında” deepfake’leri azaltmak için aldığı önlemler hakkında bilgi vermesini istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx