Türkiye Merkez Bankası’nın Faiz kararı sonrasında ekonomistler ne dedi

Zeynep GÜÇLÜCAN Yazdı…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararını açıkladı. Politika faiz oranı yüzde 30’dan yüzde 35’e yükseldi.

Toplantıya Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan dışında, Osman Cevdet Akçay, Elif Haykır Hobikoğlu, Yaşar Fatih Karahan, Hatice Karahan katıldı. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

“Para Politikası Kurulu (Kurul) politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 30’dan yüzde 35 düzeyine yükseltilmesine karar vermiştir.”

İşte faiz kararı sonrası ekonomistlerin yorumları:

Özlem Derici Şengül:
Enflasyon Raporu’nda tahmin aralığının üst sınırı ortaya alınacak şekilde tüm patikada bir yukarı hareket ve gelecek yılsonu enflasyon beklentisinin %40.0’a yükseldiğini görebiliriz.

Hayri Kozanoğlu:
TCMB enflasyon ile ekonomik durgunluk arasında sıkışmıştı.
500 puanlık artışla tercihini ekonomide durgunluktan yana yaptı.
Metinden 2 Kasım Enflasyon Raporu’nda 2024 yılı %33 enflasyon hedefinin korunacağı anlaşılıyor.
Özellikle KK ve bireysel kredi faizleri can yakacak.

Murat Sağman:
Merkez Bankası politika faizini beklentilerin büyük kısmına paralel 500 baz puan artırdı. Politika faizi yüzde 35 oldu. Yıl sonu yüzde 40 politika faizi beklentimi koruyorum.

Mahfi Eğilmez:
TCMB faizi 5 puan artırarak % 35’e yükseltti. İlke olarak irrasyonellikten rasyonelliğe geçişte faizin böyle tedrici artırılması doğru ama beklentilerin olumlu yönde gelişmesi için bu kararın yapısal reformlarla desteklenmesi lazım.

İris Cibre:
Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir” Çok doğru cümleler. Enflasyonla savaşta gösterilen kararlılıkla ancak beklentiler çıpalanabilir.

Hakan Kara:
Bugünkü toplantı çok kritikti. Merkez Bankası net bir iletişimle doğru bir karar aldı. Emeği geçenleri kutluyorum.

Atilla Yeşilada:
TCMB çaktı 500 puanı. Cesur bir hamle, dövize fren, Borsa’ya destek derim.

İlgili Haberler:

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx