Türkan Elçi, 8 yıldır ‘aranan adalet’i 5 dakikaya sığırdı: Davutoğlu’nun ifadesine başvurulması talebimiz reddedildi; katillerin cezasız kalması nesiller boyu anılacak

CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, eşi ve eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi suikastına ilişkin TBMM’de yaptığı konuşmada Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı dönemine dikkat çekti. Elçi, “Kamera kayıtlarındaki 12 saniyelik kesintinin sebebi konusunda bizleri aydınlatma zorunlulukları var. Tanık ifadesinde savcının zoruyla yalan beyan verdiğini söylemesine rağmen savcı hakkında HSK’ya yaptığımız şikayet talebimiz reddedildi, cinayeti siyasi bir suikast olarak değerlendiren dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun ifadesine başvurulması talebimiz reddedildi” dedi. 

CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi suikastına ilişkin TBMM Genel Kurulu’nda konuştu. “Sekiz yıldır aranan adaleti 5 dakikaya sığdırmaya çalışacağım” diyen Elçi, şüpheli cinayetle ilgili iddianamenin ancak 4 yıl sonra hazırlandığına vurgu yaparak, “Faillerin bulunup hak ettikleri ceza ile cezalandırılmaları sadece bizim adalet duygumuzun tatmini için değil, toplumsal huzurun ve güvenin tesisi açısından da elzemdir” dedi.

Dava sürecinde gerçeklerin açığa çıkarılmasına karşı direnç gösteren bir mahkeme heyeti olduğunu belirten CHP’li Elçi, olay yeri incelemesinin yapılmadığını, delillerin toplanmadığını, kamera kayıtlarında teknik inceleme yapılmadığını söyledi.

 

“Katillerin cezasız kalmasının yargıya zarar nesiller boyu anılacaktır”

Davayı takip edenlerin “adil bir dünya düzenine inananlar, hedef gösterilenler, yok sayılanlar, sokak ortasından ölüsünü alamayanlar, kızının cesedini buzdolabına koyanlar, iktidarlar karşısında ezilenler, aç bırakılanlar, adalet için hayatını ortaya koymaya çekinmeyenler, polis kurşunuyla öldürülenler, sesini duyuramayanlar” olduğunu söyleyen Elçi, “Savaş karşıtı, her türlü şiddete karşı, kardeşlik duyguları güçlü, hukuka ve insan haklarına inanan, toplumun ortak hafızasında yer edinen bir hukuk insanının katillerinin cezasız kalmasının yargı sistemine vereceği zarar nesiller boyu anılacaktır” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx