MiCa Yasalaştı! Peki Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiler?

MiCA kısa süre önce yasalaşarak AB’nin resmi gazetesinde yayımlandı. Böylece, 27 üye ülkede kripto para mevzuatının uygulanması için geri sayım başladı. Bu, türünün ilk örneği olacak.

MiCA, Avrupa’yı bir kripto para merkezi haline getirecek

Avrupa Birliği, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemelerini 31 Mayıs’ta yasalaştırdı. Böylece, kripto varlıkları ve hizmet sağlayıcılarına ilişkin düzenleyici kılavuzun yürürlüğe girmesinin önünü açtı. Bu kripto için dönüm noktası niteliğinde. İlk olarak 2020’de hazırlanan AB’nin düzenleyici paketi, kripto para piyasasıyla ilgili hizmetlerin verilmesini ve kapsamını yönetecek.

Avrupa Parlamentosu 20 Nisan’da MiCA düzenlemelerini kabul etti. Tasarı daha sonra onay için Avrupa Konseyi’ne gönderildi. 31 Mayıs’ta Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ve İsveç Köy İşleri Bakanı Peter Kullgren çerçeveyi kanun olarak imzaladı. İsveç şu anda AB Konseyi dönem başkanlığını yürütüyor. MiCA, 9 Haziran’da Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde (OJEU) yayınlanarak yasanın yürürlüğe girmesi için geri sayımı tetikledi. Bu, kripto işletmelerinin MiCA’nın gerekliliklerini uygulamak ve bunlara uymak için zaman çizelgeleri belirlediği anlamına geliyor. Stablecoin kuralları 30 Haziran 2024’ten itibaren geçerli olacak. Ayrıca, borsalar için kurallar 30 Aralık 2024’te yürürlüğe girecek.

Yeni yasa, kripto için neler getiriyor?

MiCA, bir kripto varlığını “dağıtılmış defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak elektronik olarak aktarılabilen ve saklanabilen değer veya hakların dijital bir temsili” olarak tanımlıyor. Mevzuat ayrıca neyin “kripto para” olarak nitelendirileceğini açıklığa kavuşturuyor. Ayrıca, belirli dijital varlıkları neyin “token” yaptığı konusunda rehberlik sağlıyor.

Ayrıca MiCA, kripto varlık hizmet sağlayıcıları (CASP’ler) ve kripto varlık ihraççıları için standartlar belirliyor. Kripto varlıkları ihraç edenlerin, ifşa ve açıklığı düzenleyen standartlara uymaları ve ihraç ettikleri kripto varlıkları hakkında eksiksiz ve şeffaf bilgiler sunmaları gerekiyor. CASP’ler ayrıca güvenlik önlemlerini benimsemeli ve Kara Para Aklamayı Önleme düzenlemelerine uymalı.

MiCA mevzuatı CASP’leri ayrı tüzel kişilikler olarak kuruyor. Hizmet sağlayıcıların, 27 AB üye ülkesinden herhangi birinde lisans alması ve orada iş yapması mümkün. Hizmet sağlayıcıların, piyasa manipülasyonu ve kötüye kullanımına karşı koyması gerekiyor. Ayrıca, Avrupa Bankacılık Otoritesi gibi düzenleyicilerin gözetimi altında olacaklar.

Stablecoin hizmet sağlayıcılarının, ürün ve işletmeye dahil olan kilit oyuncular hakkında temel ayrıntıları içeren bir beyaz kağıt sağlamaları gerekecek. Tanıtım belgesinin ayrıca halka arzın şartlarını, kullanacağı Blockchain doğrulama mekanizmasının türünü, ilgili kripto varlıklarla ilişkili hakları, yatırımcılar için temel riskleri ve potansiyel alıcıların yatırımları hakkında eğitimli bir karar vermelerine yardımcı olacak bir özeti de içermesi gerekiyor.

MiCA’nın kapsamı dışında kalan kripto para alanı

MiCA, devredilebilir menkul kıymetler olarak nitelendirilen ve hisse senetleri veya eşdeğerleri gibi davranan dijital varlıkları yönetmeyecek. AB mevzuatı, mevcut yasalar kapsamında halihazırda finansal araç olarak tanınan Non Fungible Token’ler (NFT) veya kripto varlıklarını kapsamıyor. MiCA, Avrupa Merkez Bankası’nın dijital para birimi, ulusal merkez bankalarının dijital varlıkları veya bu kurumlar tarafından sağlanan kripto varlıklarla bağlantılı hizmetler olsun, merkez bankası tarafından ihraç edilen dijital varlıkları da düzenlemiyor.

Blockchain siber güvenlik firması Halborn’un başkanı David Schwed, MiCA’nın çok önemli bir gelişme olduğunu söylüyor. Ayrıca, belirli pazar segmentlerine net bir yön sağlamak için kapsamlı bir çerçeve oluşturulabileceğini gösterdiğini kaydediyor. MiCA’nın NFT’ler ve merkezi olmayan finans gibi kriptonun belirli yönlerini hariç tutmasına rağmen, düzenlemelerin ileriye doğru atılmış önemli bir adım olduğunu da sözlerine ekliyor. Bu bağlamda Schwed, şu yorumu yapıyor:

Bu düzenleme kripto topluluğu için ileriye doğru atılmış önemli bir adım. Tüm AB üye ülkeleri için tek tip bir çerçeve sunuyor. Böylece, dünyanın geri kalanının not alacağına ve benimsemeyi düşüneceğine inandığım ve umduğum bir emsal oluşturuyor.

Avrupa kripto liderliğini üstleniyor, MiCA’ya gelen tepkiler

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere MiCA düzenlemeleri ilk önerilmelerinden yaklaşık iki yıl sonra yasalaştı. Bu da Avrupa’daki kripto para işletmelerine bir miktar düzenleyici netlik kazandırdı. Mükemmel olmasa da, kripto şirketlerinin uyması ve pazara erişmesi gereken kesin kurallar var. Uzmanlara göre, ABD’nin aksine, belirlenmiş bir mevzuatı olmayan ve birçok kripto borsasına karşı artan yaptırım eylemleri ile Avrupa’nın daha baskın bir kripto sıcak noktası haline gelmesi mümkün. Binance CEO’su Changpeng Zhao, MiCA’nın son tanıtımı hakkında tweet attı. Zhao, Avrupa’daki uyumlu kripto hizmet sağlayıcıları için heyecan verici iş fırsatları olduğunu söyledi.

https://twitter.com/cz_binance/status/1667119855445704704

Zhao’nun yorumları, ABD SEC’in Binance ve CEO’suna karşı açtığı son davanın ardından geldi. Açık kaynaklı blockchain teknoloji firması Kodomo’nun baş teknoloji sorumlusu Kadan Stadelmann, MiCA’nın etkinliği tartışılabilir olsa da, MiCA’nın dünya çapında kripto düzenlemesi için zemin hazırladığının inkar edilemez olduğunu söylüyor. Buradan hareketle Stadelmann, şu açıklamayı yapıyor:

Diğer ülkeler kendi düzenlemelerini yapmadan önce muhtemelen ‘bekle ve gör’ yaklaşımını seçecekler. Yine de MiCA’nın etkisi açık. Çoğu ülke, önemi giderek artan bir sektörde geride kalmamak için bir tür düzenleme benimseme baskısı hissedecek.

Katman-2 platformu Aurora Labs’ın CEO’su Alex Shevchenko, MiCA’nın uygulanmasının “ABD’deki politika yapıcıları ve düzenleyicileri, tüketicinin korunması ve pazar gelişimi arasında bir denge kurarak, benzer yaklaşımları değerlendirmeleri için potansiyel olarak etkileyebileceğini, söylüyor. Sonuç olarak bunun, yargı bölgeleri arasında artan işbirliği ve uyumlaştırma çabalarına yol açacağını değerlendiriyor. Nitekim, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi üyeleri şu anda belirli kripto para türleri için daha açık yasalar oluşturmayı ve stablecoin’leri Federal Reserve’in düzenleyici yetkisi altına almayı amaçlayan bir yasa tasarısı taslağı üzerinde çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir