Manisa Belediyesi ulaşım şirketinin gelirinin onda birinden fazlası reklam için harcanmış

Ege Vural Hükümdar

Sayıştay’ın Manisa Ulaşım Hizmetleri Makine Sanayi ve Ticaret A. Ş. (MANULAŞ) ile ilgili 2022 raporunda şirketin gelirinin onda birinden fazlasının sponsorluk ve reklam anlaşmalarında harcandığı belirtildi.

Toplamda 6 milyon 730 bin 400 TL değerinde sponsorluk ve reklam anlaşması yapan MANULAŞ’ın 2022 senesinde bu tutarın 2 milyon 860 bin 400 TL’lik kısmını ödediği, geriye kalan kısmını 2023 senesinde ödemesi gerektiği anlaşıldı. Raporda, bu harcamaların şirketin kârlılık durumunu etkilediği belirtildi.

Sayıştay raporunda şu ifadeler yer aldı:

“Başka bir ifadeyle, şirket elde etmiş olduğu gelirlerin onda birinden fazlasını reklam harcamaları için kullanmıştır. Ticari hayatta yapılan reklam ve sponsorlukların nihai amacının üretilen ürün ve hizmetlerdeki satışı arttırmak ve sektördeki diğer rakip firmalarla rekabet edebilirliği sağlamak olduğu açıktır. Bu itibarla, şirketin mali sürdürülebilirliğini teminen basiretli bir iş adamı gibi hareket etmesi, ticari hayatın gereklerini ve teamüllerini dikkate alarak faaliyet göstermesi ve yapılacak harcamalarda fayda/maliyet dengesini gözetmesi gerekmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx