Manchester City ve Premier Lig yönetimi anlaştı! Küme düşme ve puan silme tehlikesi

İngiltere Futbol Federasyonu, ligin finansal sürdürülebilirlik kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Everton’a 10 puan silme cezası vermişti. Bu kararın ardından gözler 115 ayrı ihlalden suçlanan Manchester City’ye çevrilmişti. Büyük puan silme cezası ve küme düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Manchester City; Premier Lig yönetimiyle davanın görüleceği tarih konusunda anlaşma sağladı. Manchester’ın Mavi temsilcisini büyük tehlikeler bekliyor.

MAN CITY VE PREMİER LİG YÖNETİMİ ANLAŞTI

Daily Mail’in özel haberine göre Manchester City ve Premier Lig, 115 mali kural ihlali suçlamasıyla ilgili duruşma tarihi konusunda anlaştı. Habere göre Manchester City’nin büyük bir puan silme cezasıyla karşı karşıya kalabileceği dava 2024’ün sonbaharında görülecek.

Mike Keegan’ın imzasıyla verilen haberde şu ifadeler yer aldı:

Futbolda yüzyılın davası önümüzdeki yılın sonlarına doğru görülecek. Premier Lig ve Manchester City, futbol tarihinin belki de en büyük duruşmasında bağımsız bir heyet önünde karşı karşıya gelecekleri tarih konusunda anlaştı. Uzun süredir devam eden iddialar boyunca lig yönetimi ve Manchester City ağzını sıkı tuttu ve her ikisi de iletişime geçildiğinde yorum yapmayı reddetti. Ancak sonunda davanın göörüleceği tarih 2024 sonbaharı olarak belirlendi.

Kulübe yakın kaynaklar, City’nin patronu Pep Guardiola’nın mevcut sözleşmesinin sona ereceği gelecek sezonun sonuna kadar bir sonuca varılamayacağına inanıyor.

Oldukça gizli yürütülen sürecin şu anda tanıkların ifadelerinin alınması aşamasında olduğu ve bu durumun önümüzdeki bahara kadar devam edeceği anlaşılıyor. Davanın zamanında görülmesi halinde, kararın 2025 yazı civarında çıkması bekleniyor.

Ancak gecikmeler davayı daha da geriye götürebilir. Taraflardan herhangi biri nihai sonucu hoş bulmazsa, temyize gitmeyecekleri bir dünyayı hayal etmek zor olacaktır. Böyle bir senaryo City’ye önemli bir zaman kazandıracaktır. İhtiyaç duymaları halinde City, UEFA tarafından verilen Şampiyonlar Ligi men cezasını başarıyla iptal ettirdiği Spor Tahkim Mahkemesi’ne gidemeyecek olsa da, başka yolları da araştırabilir.

City, 2009-10 sezonundan itibaren 14 sezon boyunca 115 yönetmeliği ihlal etmekle suçlanıyor. Suçlamalar arasında finansal raporlama ve 2018’de açılan Premier Lig soruşturmasında işbirliği yapmama iddiaları da yer alıyor. City herhangi bir yanlış yaptığını reddediyor.

Everton, City’nin suçlamalarının açıklanmasından bir ay sonr

a Mart ayında mali kuralları ihlal etmekle suçlandı ve bu ayın başlarında temyize götürdükleri 10 puan silme cezası aldı.

GUARDIOLA DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Manchester City Menajeri Pep Guardiola, Liverpool maçı sonrası kulüp hakkında ortaya atılan iddialara tepki göstermişti. İspanyol teknik adam, “İnsanların City’nin cezalandırılmasını istediğini biliyorum. Biliyorum, hissediyorum. Bekleyip göreceğim ve ceza verildikten sonra buraya gelip açıklama yapacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

Guardiola suçlu bulunup küme düşürülmesi durumunda bile kulüpte kalmaya devam edeceğini ifade etmişti.

MANCHESTER CITY İÇİN KÜME DÜŞME TEHLİKESİ

The Sun’da yer alan habere göre hukuk uzmanları, Ocak ayında 115 FFP suçlamasıyla karşı karşıya kalan Pep Guardiola’nın City’si ve Roman Abramovich dönemindeki transferler nedeniyle soruşturma altında olan Chelsea’nin en üst ligden atılabileceği uyarısında bulundu.

Manchester City’nin bir dönem mali danışmanlığını yapan üst düzey spor avukatı Stefan Borson, kulüplerin suçlu bulunması halinde herhangi bir cezanın küme düşmeye yol açabileceğini iddia etmişti.

Stefan Borson, “Everton’a verilen on puanlık ceza basit bir Finansal Fair Play ihlali için çok ağır. Bu durum City’ye ve şimdi de Chelsea’ye uygulanacak yaptırımların küme düşmeye neden olabileceği ihtimalini güçlendiriyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Borson ayrıca şu sözleri kullanmıştı:

Kesin olan bir şey var ki, bu sportif yaptırımın boyutu göz önüne alındığında, Chelsea’nin kar ve sürdürülebilirliği ihlal edebileceği ve sadece iş yapmanın bir maliyeti olarak para cezasını kabul edebileceği yönündeki hesabı acilen gözden geçirmeli.

Avukat Simon Leaf ise şunları söyledi: Bu, lig tarihinde bir dönüm noktasıdır. Özellikle Chelsea ve Manchester City’nin yönetim kurullarında şok etkisi yaratacak. remier Lig tarihinde ilk kez FFP kurallarının ihlali nedeniyle puan silme cezası uyguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir