Madencilik şirketinden Bitcoin hatası: Geçersiz sayıldı

Halka açık bir kripto madencilik şirketi olan Marathon Digital Holdings’in (MARA) Bitcoin üzerinde geçersiz bir blok çıkardığı bildirildi.

“İşlem siparişi sorunu”

Kripto madencilik şirketi Marathon, havuz içerisinde “işlem siparişi sorunu” yaşadığını belirtti. Yaşanan hatanın ardından bir Bitcoin bloğu geçersiz sayıldı. Geçersiz bloğun 809478 yüksekliğinde olduğu açıklandı.

Bu durum Casa CTO’su Jameson Lopp tarafından da teyit edildi ve Lopp, dokuz düğümden toplanan verilerin, bloğun oluşturulmadan önce bir çıktıyı yanlış bir şekilde harcayan ve böylece bloğu geçersiz kılan bir işlem içerdiğini gösterdiğini söyledi.

Geçersiz blok reddedildi

BitMEX Research’e göre sorun, bloktaki bir işlemin bir harcama çıktı işlemi ile ilgili olarak yanlış sıralanması ve konsensüs kurallarını ihlal etmesi nedeniyle ortaya çıktı.

Bir madenci geçersiz bir blok ürettiğinde, Bitcoin protokolünü çalıştıran düğümler bunu reddeder ve üzerine inşa etmez. Geçersiz bloklar kaynak israfı ve ödül kaybı anlamına geldiğinden, madenciler mutabakat kurallarına göre geçerli bloklar oluşturmaya teşvik edilir.

Marathon Digital, 37 binden fazla aktif madencisi ve 3,2 EH/s hash oranı ile büyük bir madencilik operasyonu yürütmektedir. Ancak bu olay, büyük madencilik havuzlarının bile madencilik çabalarının boşa gitmesine neden olan mutabakat kuralı ihlallerine açık olduğunu göstermektedir.

Öte yandan bu olay, Bitcoin’in merkezi olmayan iş ispatı mutabakat mekanizmasının dayanıklılığını gösteren küçük bir aksaklık gibi görünmektedir. Büyük madenciler bile ağ kurallarına uymalı ve blokları düzgün bir şekilde yapılandırmalıdır, aksi takdirde çalışmaları eşler arası ağ tarafından reddedilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx