İsveç üyeliğe müsait değil

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Türkiye’nin İsveç ile yapılan NATO’ya üyelik mutabakat metnine bağlı olduğunu belirtti. İsveç’in yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda aynen Finlandiya’da olduğu gibi gerekli onay sürecinin başlatılacağını vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:

TAVRIMIZ ÇOK NET

“Esasen NATO’nun genişlemesi konusundaki ilkemiz geçerlidir. Biz, NATO’nun Batı Balkanlar’a da ve uygun olan, kriterleri yerine getiren diğer müracaatçılara da açık olması gerektiğini savunuyoruz. Bu tavrımızı 1990’lı yıllarda net gösterdik, son derece ciddi ihtilaflarımızın olduğu ülkelerin dahi NATO’ya girmesini veto etmedik, hatta birçoğunu teşvik ettik. Aynı durumumuz geçerlidir ama maalesef, İsveç’teki uygulamalarda şu günlerde buna pek müsait değil.”

ŞAM İLE NORMALLEŞME

Yıldız, Türkiye’nin Şam rejimiyle görüşmesinde bir sıkıntı olmadığını ancak rejimin Türkiye ile görüşmekte sıkıntılarının olduğunu belirtti. Yıldız, “Onlar daha çok, çok taraflı görüşmelerde, Rusya’nın olduğu ortamlarda görüşmeyi tercih ediyorlar, bunu önümüzdeki dönemde kıracağımıza inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx