Gazze savaşı komşu ülkelere mi yayılıyor: Kasım Süleymani’nin ölüm yıldönümünde İran’da kanlı terör saldırısı

İran’da, 2020’de ABD saldırısında öldürülen Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’nin 4. ölüm yıldönümü törenleri sırasında terör saldırısı meydana geldi. Güneydeki Kirman kentindeki Saheb al-Zaman Camii’ndeki mezarının yakınında peş peşe patlamada 95 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Hamas’ın üst düzey liderlerinden Salih El Aruri’nin Lübnan’da suikasta uğramasının ardından yaşanan saldırı, soru işaretlerine yol açtı.

PEŞ PEŞE İKİ PATLAMA

Yetkililer, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 211 yaralının çevre hastanelere nakledildiğini bildirdi. Kirman Vali Yardımcısı Rahman Celali, olayın bir terör saldırısı olduğunu açıkladı. İran basını mezarlık yakınlarında iki adet bomba yüklü valiz bulunduğunu ve valizlerin uzaktan kumandayla patlatıldığını yazdı. İlk patlama yerel saatle 15.04’te, Süleymani’nin türbesinin bulunduğu mezarlığa giden yolda insanların toplanması sırasında meydana geldi. 13 dakika sonra ise ikinci patlama yaşandı. İzdihamda onlarca kişinin yaralandığı kaydedildi.

KİMİN İŞİ HENÜZ BELLİ DEĞİL

Saldırıda terör örgütü DEAŞ’ın parmağının olabileceği iddia edilirken, yerel bir grup tarafından mı gerçekleştirildiği yoksa İsrail tarafından mı yönlendirildiği netlik kazanmadı.

Saldırının arkasında İsrail’in olduğuna inanmadıklarını belirten ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller yaptığı açıklamada, “ABD hiçbir şekilde olaya karışmadı. Aksi yöndeki herhangi bir açıklama gülünçtür” dedi.

ERDOĞAN’DAN TAZİYE  

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede Reisi’ye, başsağlığı dileklerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sivilleri hedef alan terör saldırısını kınayarak, Türkiye’nin terörle mücadelede İran’ın yanında olduğunu söyledi ve İran halkına kayıpları nedeniyle sabır temenni etti. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran’a terörle mücadelede ortak hareket etme çağrısını yineledi. Görüşmede, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin Türkiye ziyaretinin ileri bir tarihe ertelenmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.    (ANKARA)

‘CEVAP VERİLECEK’

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi terör saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bir kez daha İran karşıtı caniler, terör ve karanlık odaklar, terörizmle yapılan savaşın kahramanı olan General Kasım Süleymani’nin anma merasiminde canice, insanlık dışı bir şekilde cinayet işlediler ve bu merasime katılan kadın ve çocuklarında bulunduğu bir grubun şehit olmasına ve yaralanmasına yol açtılar. Bu canice terör saldırısını kınıyor ve acılı ailelerin acılarını paylaşıyorum. Şüphesiz bu alçakça saldırının failleri en kısa zamanda güçlü emniyet birimlerimiz tarafından teşhis edilecek ve bu alçakça eylemlerinin karşılığı verilecektir.” dedi. Reisi, “Filistinli direnişin en önde gelen savaşçılarından biri” olarak nitelendirdiği Aruri’ye düzenlenen suikastı da ‘suç’  olarak niteledi. İran Dini Lideri Ali Hamaney ise, terör saldırısıyla ilgili “Katiller, şu andan itibaren kesin hedefimizin onları ezmek ve adil bir şekilde cezalandırmak olduğunu bilsinler. Bu felaketin karşılığı çok sert olacak” dedi. İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi de sosyal medyada paylaşılan bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.

HAMAS VE HİZBULLAH’TAN İNTİKAM YEMİNLERİ

Hamas’ın üst düzey isimlerinden Salih El Aruri’nin Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta nokta atışı bir operasyonla suikasta uğramasının ardından Hamas ve İran destekli gruplardan “intikam” açıklamaları geldi. Misilleme olasılığına karşı İsrail alarm durumuna geçerken çatışmaların daha da yayılmasından endişe ediliyor.

İSRAİL İLE REHİNE MÜZAKERELERİ BİTTİ

HAMAS: Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye, saldırının “korkakça bir terör eylemi ve Lübnan’ın egemenliğinin ihlali” olduğunu söyledi. Televizyonda yayınlanan konuşmasında Haniye, saldırıdan İsrail’i sorumlu tutarak suikastın “Hamas’ın direniş gücünü arttırdığını” belirtti. Hamas, ateşkes ve takas görüşmelerine aracılık eden taraflara müzakerelerden çekildikleri bilgisinin verildiğini açıkladı.

‘CEZASIZ KALMAYACAK’

HİZBULLAH: Hizbullah’tan El Aruri’ye düzenlenen suikastın “cezasız kalmayacağı” açıklaması geldi. Hizbullah, Aruri’nin ölümünün İsrail’in Suriye’de 25 Aralık’ta düzenlediği hava saldırısında öldürülen İran Devrim Muhafızları Komutanlarından Seyid Rıza Musevi’ye yönelik suikastın devamı olduğunu öne sürdü. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah yaptığı açıklamada, “Düşman Lübnan’a savaş açmayı düşünürse, sınırsız, kuralsız ve kısıtlamasız savaşırız” dedi.

‘İNTİKAMA DESTEK VERECEĞİZ’

-HUSİLER: Kızıldeniz’de gemi ticaretini hedef alan Yemenli isyancı grup Husiler, Aruri’nin ölümünün ardından İsrail’den alınacak intikama destek vereceklerini açıkladı. Grup, suikastın ardından Kızıldeniz’deki füze saldırılarının sıklığını arttırdı. ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Husilerin önceki gece güney Kızıldeniz’e iki gemisavar balistik füze ateşlediğini açıkladı.

ABD, İRANLI KOMUTANI BAĞDAT’TA ÖLDÜRMÜŞTÜ

– KASIM Süleymani, İran’ın İslam Devrim Muhafızları Ordusu’nun dış operasyonlar kolu olan ve Ortadoğu’daki askeri operasyonları denetleyen Kudüs Gücü’nün başındaydı.

– 2020’de dönemin ABD Başkanı Donald Trump tarafından verilen emirle Irak’ın başkenti Bağdat’ta insansız hava aracı saldırısında öldürüldü. Süleymani, hem Irak’ta hem de Suriye’de İslam Devleti cihatçı grubunu yenilgiye uğratmadaki rolü nedeniyle kahraman olarak görülüyordu.

– Pek çok İranlının gözünde onun askeri ve stratejik becerisi, Afganistan’ın yanı sıra Suriye ve Irak gibi komşu ülkelerin çoklu etnik gruptan oluşan parçalanmasını önlemede etkili oldu. Batı basını ise Süleymani’yi ABD karşıtı faaliyetlerinden ötürü ‘Kara Şovalye’ olarak niteliyordu.

İran’ın dini lideri Hamaney’in manevi oğlu gibi görülen Süleymani’nin Kirman’da düzenlenen cenaze töreninde de izdiham yaşanmış ve 56 kişi hayatını kaybetmişti. Ertelenen cenaze törenine ise milyonlarca İranlı katılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx