Fidan: İsrail uluslararası hukuku en ağır biçimde ihlal ediyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Løkke Rasmussen ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısında konuştu. Bakan Fidan, toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkiler, Danimarka’da Kuran eylemlerine yönelik hazırlanan yasal mevzuat ve İsrail-Filistin çatışmalarına değindi.

Gazze’de ‘tam bir vahşet’ yaşandığını vurgulayan Fidan, bölgedeki herkesin ‘acımasızca hedef alındığını’ ve İsrail’in bir ‘insanlık suçu işlediğini’ söyledi. “İsrail uluslararası hukuku en ağır biçimde ihmal etmekte” diyen Dışişleri Bakanı Fidan, tüm ülkelerin ‘buna dur demesi ve ateşkes ilan edilmesi için uğraşması gerektiğine’ işaret etti.

‘DANİMARKA HÜKÜMETİ HAMAS’IN TERÖR SALDIRISINI KINIYOR’

“Gazze’de tüm insanlık bir yol ayrımında. Burada ya tüm dünyaya yayılacak büyük bir savaş çıkacak ya da büyük bir barış çıkacak” diyen Bakan Fidan, Türkiye’nin tercihinin barıştan yana olduğunu ifade etti. Fidan, bölgede yaptığı görüşmelere de atıfla, “İsrail bir tercih yapmak zorunda. Filistinlilerin varlığını yok saymak, haklarını göz ardı etmek, baskı ve zulüm uygulamak, İsrail’e barış getirmedi, getirmeyecek” dedi.

Fidan’ın ardından açıklamalarda bulunan Danimarka Dışişleri Bakanı Rasmussen de Fidan ile gerçekleştirdiği toplantının ‘son derece yararlı, açık, yapıcı ve bilgilendirici’ olduğunu söyledi. ‘Danimarka hükümetinin Hamas’ın İsrail’e yönelik terörist saldırısını kınadığını’ bildiren Rasmussen, Gazze’ye insani koridorlarının açılması ve barış görüşmelerinin yeniden canlanması için çalışmak gerektiğine dikkat çekti.

Sonrasında tekrar söz alan Fidan, Hamas’ı terör örgütü olarak kabul etmediklerini, ancak sivillere yönelik saldırılarını kınadıklarını hatırlattı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx