Esra Yücel davası: Ağabeyi duruşmaya alınmadı, avukatlar salonu terk etti

Evrim Deniz

HAKKARİ – Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Oğlaklı köyünde yaşayan 11 yaşındaki Esra Yücel, 2016 yılında çöp atmak için dışarı çıktığında Veysi, Zahir ve Nihat Yılmaz adlı kuzenler tarafından istismara uğradı. İstismar anını kamerayla görüntüleyen failler, Esra Yücel’i olayı kimseye anlatmaması için ölümle ve görüntüleri yaymakla tehdit etti.

Daha sonra failler tarafından uçurumdan atılan Esra Yücel, bir sonraki gün köylüler tarafından bulunarak hastaneye kaldırıldı. Kaldırıldığı hastanede alınan ilk ifadesinde istismarı anlatan Yücel, yaklaşık bir ay sonra verdiği savcılık ifadesinde sanıkların isimlerini de beyan etti.

Çocuğun ifadesi doğrultusunda üç zanlı, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. 8 aylık tutukluluklarının ardından DNA testleri, HTS ve PTS kayıtlarına ve çocuğun beyanlarına rağmen, ‘somut delil yok’ gerekçesiyle sanıklar hakkında tahliye kararı verildi. Sanıkların serbest bırakılmasının ardından Esra Yücel, 2017’nin şubat ayında yaşamına son verdi.

Bugün, Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan 10’uncu duruşmaya, Türkiye Kadın Hakları Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Van Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Van Barosu Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Hakkari Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Hakkari Barosu Kadın Hakları Merkezi, Mersin ÖHD, Hakkari İHD, Hakkari ÖHD, Yüksekova Kadın Derneği (YUKADER), Kadın Cinayetlerini durduracağız Platformu, Van Star Derneği, UÇİM, HEDEP ilçe Başkanı Şoreş Diri, Esra Yücel’in abisi Ömer Yücel ve ablası Dilxwaz Yücel katılım sağladı.

‘UMARIM ADALET 7 SENE SONRA YERİNİ BULUR’

Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan karar duruşmasından önce konuşan Ömer Yücel 7 yıl sonra karar duruşmasına gelen insanlara teşekkür etti. Yücel, “Umarım adalet 7 sene sonra geç de olsa yerini bulur” diye konuştu.

‘SANIKLARIN DURUŞMAYA KATILIP KATILMAYACAĞI BELLİ DEĞİL’

Basın açıklamasında konuşan Hakkari Baro Başkanı Ergün Canan tüm katılımcılara teşekkür ederek, “Esra’nın dosyasının karara bağlanacağı duruşma için buradayız. Mahkemenin bugüne kadar sergilediği tavır, dosyada somut bilgi ve belge olmasına rağmen sanıkların bugüne kadar tutuklanmamaları. Bugün duruşmaya sanıkların gelip gelmeyeceği hususunda tam net bilgiye sahip değiliz. Yargıya halen güveniyoruz, her şeye rağmen güveniyoruz. Güvenmek istiyoruz. Özellikle son iki yılda kadına yönelik şiddet ve çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarının yöremizde arttığını gözlemlemekteyiz. Bundan sonra bu tür vakaların artmaması için Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nin vereceği karar çok önemlidir. Bu tür olaylara izin verilecek mi verilmeyecek mi, bunu bugün bu duruşmadan çıkacak karar belirleyecek” dedi.

‘BU ÜLKE BU PİSLİKLERDEN TEMİZLENECEK’

Hakkari Baro Başkanı Ergün Canan’dan sonra konuşan Türkiye Kadın Hakları Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “Türkiye kız çocuklarının bedenleri üzerinde başkalarının tepineceği bir ülke değildir” diye konuştu.

Güllü, şunları söyledi: “Bu ülkede hukuk vardır, adalet vardır. Ama adaletin geç geldiği, engellendiği dönemleri yaşıyoruz. Sadece Hakkari’den değil bölgeden son dönemlerde özellikle ‘şikayet edersen, bak görürsün’ gibi tehditlerle şikayeti önlemeye çalışan ve bedenler üzerinde tepinmeye devam edenlere karşı bu duruşma adaletin bir sınavı. Çok uzun bir süreç, sabırları tüketen bir süreç. Bugün buradan bir karar çıkmasını ve bu kararın sadece bu bölge için değil Türkiye için bir karar olmasını bekliyoruz. Failler için cezanın varlığının hissedilmesini istiyoruz. Ve bunun ilk adımının bu salonlardan atılması için buralara geldik. Bu ülke bu pisliklerden temizlenecek.”

SANIKLAR DURUŞMAYA KATILMADI

40 dakika gecikmeli olarak 14.50’de başlayan duruşmada salona küçük olması gerekçesiyle, önce avukatlar ve stajyer avukatlar, ardından her kurumu temsilen birer kişi alındı. En son her kurumu temsilen bir basın çalışanı içeri alındı.

Duruşma salonunda ise Esra Yücel’i çok sayıda avukat temsil etmek hazır bulundu. Türkiye’nin birçok şehrinden avukatlar savunma yapmak isterken mahkeme heyeti suçtan doğrudan zarar görmediklerini gerekçe göstererek duruşmaya katılma taleplerini reddetti.

Şemdinli Adliyesi’nden SEGBİS aracılığı ile bağlanması beklenen sanıklar duruşmaya katılmazken, avukatları hazır bulundu. Sanıkların avukatı AK Parti Hakkari İl başkanı Zeydin Kaya ise 5 Eylül de müdafilikten çekilmişti.

‘ESRA YÜCEL’İN AĞABEYİ ÖMER YÜCEL DURUŞMA SALONUNDAN ÇIKARILDI’

Söz hakkı verilen Esra Yücel’in ağabeyi Ömer Yücel duruşmaya katılanlara teşekkür ettiği için ‘’duruşma düzenini bozacağı anlaşıldığı’’ gerekçesi mahkeme başkanının talimatı ile polis eşliğinde salonundan dışarı atıldı. Duruma avukatlar itiraz etti. Önceki iki duruşmada müşteki olarak katılmasına izin verilen Ömer Yücel’in müştekilik sıfatı, suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle düşürüldü.

‘DIŞARI ÇIKARILMASI ADİL YARGILANMA HAKKINA AYKIRI’

Hakkari Baro Başkanı Av. Ergün Canan: “Bu tartışmalarla bu yargılamayı sağlıklı sürdüremeyeceğiz. 2016 yılından itibaren devam eden bir cinayet davası var. Ağabey Ömer’in 7 yıldan beridir hangi acılarla yaşadığını, hangi psikoloji ile buraya geldiğini lütfen anlayalım. Ömer Yücel’in teşekkür etmesi hukuka aykırı değildir. Kaldı ki şahsın ailesi 7 yıldır çektiği işkencenin ardından teşekkür etmek istedi. Şahsın dışarıya çıkarılması adil yargılanma hakkında aykırıdır. Bugüne kadar sanıkların tutuklanmamasına gerekçe olarak, düzenli olarak duruşmaya katılmalarını ve adli kontrol şartlarını yerine getirmelerini göstererek tutuklu yargılama vermediniz. Ancak şu anda sanıklar duruşmada değillerdir. Ömer Yücel’in yeniden duruşma salonuna alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘AVUKATLAR DURUŞMA SALONUNU TERK ETTİ’

Duruşmaya katılan avukatlar Ömer Yücel’in duruşma salonundan çıkarılmasına tepki gösterdi ve yargılamanın bu şekilde sağlıklı olarak devam edilemeyeceğini belirtti. Avukatlar, Ömer Yücel’in Esra Yücel’in ağabeyi olduğunu ve bu nedenle suçtan doğrudan zarar gördüğü için duruşmaya katılmasını talep etti. Fakat mahkeme heyeti, Ömer Yücel’in ancak dinleyici olarak katılabileceğini belirtti. Bunun üzerine de avukatların art arda itirazları devam etti.

Avukatlar, Ömer Yücel’in ve ailesinin tehdit edildiğini ve bu sebeple duruşmaya gelirken bile ailesini farklı bir yere bıraktığını belirterek Yücel’in içeri alınması istendi.

Mahkeme heyeti Ömer Yücel’in içeriye alınmaması yönünde ara karar verdi. Bunun üzerine duruşmaya katılanlar mahkeme salonundan dışarı çıktı.

Mahkeme salonundan dışarı çıkan avukatlar kendi aralarında ortak bir karar almaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx