Çam Terebentin Yağı Saç Uzatmak İçin Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Kullanım Şekilleri

Çam terebentin kullanmaya karar verdiğinizde karşınıza iki tip ürün çıkacak. Çam terebentin yağı veya esansı… Çam terebentin yağı, kozalaklı ağaçların gövdesinden akan ve bal ya da reçine olarak anılan kısımdan, terebentin esansı ise agacın dikenli yapraklarından elde ediliyor.

Düzenli kullanıldığında saçlara parlaklık sağlayan, uzatan ve saç dökülmesini engelleyen çam terebentin nasıl kullanılır?

SAÇ UZATMAK İÇİN ÇAM TEREBENTİN NASIL KULLANILIR?

Çam terebentin yağını kullanmanın en kolay yolu şampuanınızın içine ilave etmektir. 300 ml bir şampuan şişesini içine 25-30 damla çam terebentin yağı eklemeniz yeterli olacaktır. Hazırladığınız şampuanla saçınızı yıkayıp hemen durulamadan bu halde 5-10 dakika saçınızda kalması önemli.

Ancak belirtmek gerekir ki konu saç bakımı olunca ürünün saçınızda kaldığı süre önemli. Duşta bu süre en fazla 10 dakika olabilir fakat saç maskesi yaparak çam terebentini saçınızda 3-4 saat veya bir gece tutabilirsiniz.

Aynı miktarda zeytinyağı ya da badem yağıyla karıştırıp saçlarınıza kökten uca sürebilir, bu şekilde en az 3-4 saat bekleyip güzelce yıkayıp durulayabilirsiniz. Bu yağ maskesini haftada bir kez saçınıza sürerek istediğiniz parlaklığı yakalayabilirsiniz. Çam terebentin saç diplerindeki kılcal damarların kanlanmasına katkı sunacağından saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzadığını fark edeceksiniz.

ÇAM TEREBENTİN YAĞININ FAYDALARI

  • Solunum yolu şikayetlerinizde nefesinizi açan ve temizleyen bir yağdır. Buhar banyosu esansı olarak tercih ettiğinizde anında solunum yolunuzun rahatladığını fark edeceksiniz.
  • Ferahlatıcı ve sakinleştirici kokusu ile, stresli günlerde duş alırken banyo suyuna katabilirsiniz. Havayla temas eden çam terebentin yağı etrafa yayılarak stresinizi yok edecektir.
  • Antibakteriyel bir yağ olan çam terebentin yağı, cilde uygulandığında cilt üzerinde oluşacak enfeksiyonları önler. Varsa kısa sürede yok eder.
  • Kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği de tercih edilmesinin bir diğer nedenidir. Çünkü çam terebentin yağı kan dolaşımınızı hızlandırarak sizi daha aktif hale getirecek ve enerji verecektir.
  • Cilt için kullanımı çeşitli maskelere ilave edilerek oluşur. Bir ya da iki damla ürün, kil maskesine eklenip farklı bir maske elde edilebilir. Bu karışım, yüze uygulandıktan sonra bol su ile iyice durulanır.
  • Cilt problemlerinde; egzama ve sivilce gibi durumlarda çam terebentin yağını kullanarak şikayetçi olduğunuz sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Saç uzatma etkisi ile bilinen çam terebentin yağı, kirpik ve kaş uzatmak amacıyla da oldukça fazla talep edilir. Bu yöntemler de bir pamuk ya da kulak çöpü aracılığı ile çeşitli yağlarla seyreltilen ürün kirpik dibi ya da kaşa uygulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir