Altın Vize Programı olarak bilinen Yatırım Yoluyla İkamet Programı kapsamında Yunanistan’a en fazla başvuru Çin ve Türkiye’den oldu

Yunanistan Göç ve Dışişleri Bakanlığı’nın rakamlarına göre 2021 yılında Altın Vize Programı kapsamında Çin’den yaklaşık 6.405 ve Türkiye’den 618 vatandaşa oturma izni verildi.

Altın Vize Programı olarak bilinen Yatırım Yoluyla İkamet Programı, uluslararası kişilerin Yunanistan Cumhuriyeti’ne mali açıdan yatırım yapmaları ve bazı özel koşulları karşılamaları halinde oturum almalarına olanak tanıyan bir program olarak göze çarpıyor.

Bakanlığın istatistiklerine bakıldığında Yunanistan’dan Altın Vize alan ilk dört ülke sırasıyla Çin (6.405), Türkiye (618), Rusya( 596) ve Lübnan (250)

Aynı kaynağın verdiği rakamlara göre Şubat 2023’te yatırımcılara toplam 10 bin 105, aile üyelerine ise 18 bin 154 oturma izni verildi.

Bu yılın ağustos ayında Yunanistan, Altın Vize Programı için gereken minimum para miktarını ülkenin belirli bölgelerinde 250 bin Avro’dan 500 bin Avro’ya çıkarmaya karar verdiğini duyurmuştu.

Bu karar Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis tarafından da doğrulandı:

“Yunanlılar için gayrimenkulün karşılanabilirliğini artırmak amacıyla, altın vize verilmesi için gereken minimum yatırım miktarını 250 bin Euro’dan 500 bin Euro’ya çıkarıyoruz. “

Yunanistan Altın Vize Programından bu yılın ilk beş ayında 1 milyar euro gelir elde ettiğini açıkladı.

Bakanlığın verilerine göre, geçen yılın mayıs ayından 2023 Mayıs ayına kadar Yunanistan Cumhuriyeti’ndeki yetkililere toplam 8 bin 351 yatırımcı vizesi başvurusu yapıldı; bunların yüzde 35’i onaylandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx