ABD’li emekli generalden ‘kara harekatı’ açıklaması: ‘Derhal gerçekleşmesini beklemiyorum’

ABD’li emekli Korgeneral Mark Schwarz, İsrail’in Gazze’ye yönelik olası kara harekatına ilişkin konuştu. Schwarz, böyle bir saldırının gerektirdiği hazırlık düzeyi nedeniyle derhal yaşanmasını beklemediğini söyledi. Aynı zamanda İsrail ve Filistin Yönetimi’nin eski güvenlik koordinatörü olan Schwarz, İsrail ordusunun askeri hazırlığının ‘saatler sonra olmasa bile günler sonra tamamlanacağını’ belirtti.

Böyle bir saldırının lojistik sürdürülebilirliğini tahmin etmenin de zor olduğunu söyleyen ABD’li emekli general, İsrail ordusunun alacağı kayıpların da öngörülemeyeceğini dile getirdi.

ABD’NİN İKİNCİ UÇAK GEMİSİ YOLA ÇIKTI

Öte yandan ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in emriyle USS Eisenhower uçak gemisinin de Doğu Akdeniz’e gönderildiğini duyurdu. CENTCOM, USS Esienhower’ın daha önce bölgeye giden USS Gerald R. Ford uçak gemisine katılacağını belirtti. CENTCOM’dan yapılan açıklamada, “Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, USS Eisenhower’ın bu hafta başında bölgeye giden USS Ford’a katılması talimatını verdi” denildi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, verdiği emirle ilgili yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı:

“USS Dwight D. Eisenhower’ın Doğu Akdeniz’e intikal etmeye başlaması talimatını verdim. İsrail’e yönelik düşmanca eylemleri ve Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısının ardından bu savaşı genişletme çabalarını caydırma çabamızın bir parçası olarak, Saldırı Grubu USS Philippine Sea (CG 58) güdümlü füze kruvazörü, USS Gravely (DDG 107) ve USS Mason (DDG 87) güdümlü füze destroyerleri ve dokuz uçak filosu ile Carrier Air Wing 3 ve gemiye bindirilmiş karargâh personelinden oluşmaktadır. USS Eisenhower, bu hafta başında bölgeye giden USS Gerald R. Ford’a katılacak.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx