Van Gölü’nde yosunlaşma tehlikesi

Türkiye’nin en büyük gölü olma özelliği taşıyan Van Gölü’nün Erciş kıyılarında yosunlaşma görüldü. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Mustafa Akkuş, durumun, göldeki besin tuzlarının fazlalığından kaynaklandığını söyledi.

Van ile etrafında son yıllarda azalan yağış ve artan buharlaşma, Van Gölü’ndeki su düzeyini düşürürken, Erciş ilçesine bağlı Sahilkent Mahallesi’nin 1 kilometrelik kısmında son günlerde görülmeye başlanan yosun yoğunluğu tedirginliğe neden oldu.

Sahile gidenler, kalın yeşil katmana anlam veremediklerini belirtti.

Sahilkent Mahallesi’nde 7 yıldır deniz bisikleti işletmeciliği yapan Necdet Sara (61), göldeki durumun kendisini huzursuz ettiğini, müşterilerinin de gölde gezinti yapmaktan vazgeçtiklerini söyledi.

“ARITMA TESİSLERİNİN ÖNLEMESİ LAZIM”

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Mustafa Akkuş, durumun, göldeki besin tuzlarının fazlalığından kaynaklandığını söz etti. Akkuş, şunları söyledi:

“Van Gölü’nün yüksek rakımda olması sebebiyle biyolojik döngü yavaş. Yani göle giden kirliliğin aslında çözülmesi rakımı alçak olan bölgelere nazaran daha yavaş gerçekleşiyor. Bugün Van Gölü’nün kenarında gezdiğimiz vakit bilhassa Mollakasım, Erciş tarafında alglerin çok çoğaldığını yani su yosunlarının arttığını, kıyılarda yüzeyi kapladığını görüyoruz. Bunun sebebi göldeki besin tuzlarının fazlalığından kaynaklanıyor.”

“Şu anda Van Gölü için çok önemli bir tehlike kelam konusu değil zira burada gördüğümüz ölçü olağan görülenlerden çok az bir alanı kaplıyor. Bu aslında bir değişimin işaretini oluşturuyor. Van Gölü kapalı bir göl ve göle giden kirliliğin dışarı çıkma talihi yok. Bu sebepten Van Gölü kenarındaki arıtma tesislerinin tam kapasiteyle çalışıp, göle giren besin tuzlarını önlemesi lazım.”

“VAN GÖLÜ ÇOK HASSAS YAPIYA SAHİP”

“Şunu da bilmemiz lazım. Van Gölü başka ekosistemlere nazaran çok daha hassas, çok daha kırılgan yapıya sahip. Bu sebepten şayet göl kenarındaki kirlilik ögeleri önlenmezse bu alanların daha da arttığını, büyüdüğünü göreceğiz.” (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.