Uzmanından son YKS ihtarları: ‘TYT mühletinin 165 dakikaya çıkarılması avantaj’

Üniversite imtihanına sayılı günler kaldı. Hem yıllarca bu imtihan için çalışan öğrenciler için hem de onların muvaffakiyetini dört gözle bekleyen veliler için tavsiyelerde ve değerlendirmelerde bulunan Uğur Okulları İmtihanlar ve Yayınlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt ayrıyeten bu yıl imtihanla ilgili yapılan değişikliklere de değindi. Öğrencilerin baraj puanının kaldırılması sonucu “daha güç bir imtihan olacak” kanısının yanlış olduğunu aktaran Adil Kurt ayrıyeten TYT’de uzatılan mühlet ile ilgili, “çok büyük avantaj” dedi.

“TYT İÇİN TEKRARA GEREK YOK, AYT İÇİN KISA HUSUS ÖZETLERİNE BAKILABİLİR”

Öncelikli olarak imtihana kalan son birkaç günde öğrencilerin ders çalışmalarını yavaş yavaş azaltmaları gerektiğini söyleyen Adil Kurt bilhassa TYT yerine AYT kısa husus tekrarının mümkün olabileceğinin altını çizdi. Kurt hem öğrencilere hem de velilere vermiş olduğu tavsiyelerde şunlara yer verdi:

“Bu imtihan evvelki yıllardan farklı olmayacak. Ayrıyeten bu imtihanların temelinde sıralama olduğu için soruların güç ya da kolay olması hiç değerli değil. Bu nedenle adaylarımız kalan vakit içerisinde daha evvel girdikleri imtihanlarda çözemediği soruların tahlil görüntülerini kesinlikle izlemeliler. Eksik olduğu noktaları bu türlü tamamlamalılar. TYT için tekrar yapmalarına gerek yok. AYT bilgiye dayalı olduğu için kısa bahis tekrarı yapabilirler. Cumartesi gününe kadar adaylar çalışmalarını yavaş yavaş azaltsınlar. Kesinlikle cuma günü gireceği okullara gidip bakarak önden neresi olduğunu görsünler. Veliler öğrencinin derdi arttırılmamak için imtihanla ilgili sohbetlerden kaçınmalı”

“BARAJ KALDIRILDI İMTİHAN ZORLAŞTI” ALGISI YANLIŞ

Bu yıl üniversitesine imtihanına ait değişiklikler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Kurt, baraj puanının kaldırılmasının sonucu olarak daha sıkıntı bir imtihan olacağı kanısının geçersiz olduğunu söyledi. Kurt, “Baraj puanı kaldırıldı lakin tıp, mühendislik üzere baraj puanları birebir kalıyor. Öğrencilerimiz ‘baraj puanı kaldırıldı, imtihana giren öğrenci arttı, imtihan soruları çok güç olacak.’ Algısına kapılamamalı. 2022 YKS geçmiş imtihanlardan farklı değil. Her sene imtihanların aşikâr bir formatı vardır. Geçen yıl matematik zordu tahminen bu sene Türkçe sıkıntı olabilir. Hangi dersin güç olduğu bilemiyoruz. Öğrenci imtihana girdiğinde imtihanın sıkıntı ya da kolay olduğunu düşünmeksizin en fazla neti yapacak biçimde imtihanı âlâ yönetmesi gerekiyor. Şayet Türkçe kısmında üst üste 3-4 soru yapamadığında bilsin ki bu kısım zordur fakat yalnızca ona değil tüm Türkiye’de imtihana giren herkese zordur. Hasebiyle netlerle değil yüzdelik dilim imtihanın sıkıntı ya da kolay olmasını etkilememektedir” dedi.

“SÜRENİN UZAMASI ÇOK BÜYÜK AVANTAJ OLDU”

Kurt kelamlarına şöyle devam etti; TYT’de mühletin 165 dakikaya çıkmasının öğrenciye çok büyük bir avantajı olacak. Sayısal alandan imtihana giren öğrenciler matematik, fen ve Türkçe’den soru çözüyor lakin öbür kısımlara vakitleri kalmıyordu. Artık bu talihe sahipler. 1 tarih sorusu ile 1 matematik sorusu eş kıymettedir. Örneğin bir öğrenci 35 matematik sorusu yapar 5 tane daha güç soruyu yapmak yerine gidip tarih sorusu yaparak 40 nete ulaşabilir. Ya da öbür alanlardan soru çözerek de netini arttırmış olur. 165 dakika çok değerli bir avantajdır. Bu avantajı güzel kullanırsa adaylarımız imtihanda çalışmalarının karşılığı olan başarıyı almış olurlar.”

Eski TYT puanı ile bu yıl son sefer YKS başvurusu yapılacak

Kurt ayrıyeten bir evvelki yılın TYT puanı ile YKS başvurusu imkanının bu sene son sefer uygulanacağını hatırlatarak, “TYT’de 200 puan üzeri net alan öğrenciler, YKS’ye başvurma koşulu ile TYT puanını kullanabiliyordu. Lakin bu son defa uygulanacak. ÖSYM’nin kararına nazaran 2022 YKS’den itibaren alınan TYT 200 ve üzeri puanlar bir sonraki yıl kullanılamayacak” dedi.

“BU SENE TÜRKÇE SIKINTI OLABİLİR”

Sürenin uzatılmasına eş kıymet olarak bu sene Türkçe dersinin biraz daha güç olabileceğini söz eden Kurt, “Soruların zorluk dereceleri her yıl değişebiliyor. Geçen yıl matematik zordu önümüzdeki yıllarda fizik yahut biyoloji de sıkıntı olabilir. Lakin bu yıl imtihan müddetinin uzatılması ile paralel olarak Türkçe’de okuma soruları artabilir ve Türkçe sıkıntı olabilir. Öğrencilerimiz paniğe kapılmadan imtihanı bitirmelidir. İmtihanı uygun yönetmek gerekiyor. TYT’nin temel prensibi soruları hakikat okuyabilmek ve soru içerisindeki tüm bilgileri gerçek kullanabilmektir. Lakin AYT’de bilimsel bilgi gerekiyor. Her dersteki tabirlerin ne manaya geldiğini o bilgileri nasıl kullanacağını bilimsel yorum kullanarak yapmalıdır” sözlerini kullandı.

“HER YIL DERSLERİN ZORLUK ORANLARI DEĞİŞİYOR”

ÖSYM bilgilerine nazaran yıl bazında YKS’de derslerin zorluk dereceleri ile ilgili de yorumlarını aktaran Kurt, “TYT sorularında vakit zaman birtakım dersler güç birtakım dersler ise kolay soruluyor. Türkçe imtihanı 2018,2019 ve 2020 yılında belirli bir düzenle gitmiş 2021 yılında daha da kolaylaşmıştır. Matematikte ise 2021 yılında daha güç bir imtihan olmuş. Fen sorularının 2018’de kolay, 2019’da güç, sonraki yıllarda ise biraz daha kolaylaştığı gözleniyor. Öte yandan geçen yıl hem TYT’de hem AYT’de bütün derslerin içerisinde matematik dersi daha güç olmuş ve grafik de daha aşağıya yanlışsız inmiştir. O yüzden imtihanı belirleyen matematik olmuştur. Grafiklere baktığımızda öğrenciler hangi derste ne sorulacağını düşünmeksizin en fazla neti çıkarma çalışsınlar” diyerek kelamlarını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.