Ülke karıştı, 30 bin kişi Uganda’ya kaçtı

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde ‘M23’ ismindeki isyancı kümenin ülkenin doğu hududunda bulunan Bunagana kasabasını ele geçirmesinin akabinde 30 bin kişi çatışmalar nedeniyle Uganda’ya kaçtı.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde M23 ismindeki isyancı küme, ülkenin doğusunda Uganda hududunda bulunan Kuzey Kivu eyaletinin Rutgoga bölgesinde yer alan Bunagana kasabasını ele geçirdi. İsyancı kümenin kasabayı ele geçirmesinin akabinde 30 bin kişinin bölgede devam eden çatışmalar nedeniyle Uganda’ya kaçtığı bildirildi.

BAŞKANA DAVET YAPTILAR

M23 Sözcüsü Willy Ngoma yaptığı açıklamada, “Birliklerimiz 13 Haziran Pazartesi sabahından beri Bunagana kasabasını denetim ediyor” sözlerini kullandı.

Hedeflerinin kasabayı almak olmadığını, lakin Kongo Demokratik Cumhuriyeti ordusu ve müttefik kümelerin tekrarlanan hücumlarından sonra bunu yapmaya karar verdiklerini aktaran Ngoma, “Başkan Felix Tshisekedi’den bu yararsız savaşın yol açtığı şiddete son vermek ve hareketimizle direkt müzakerelere başlamak için bu fırsatı değerlendirmesini bir sefer daha istiyoruz” dedi.

Kuzey Kivu’nun askeri hükümet sözcüsü General Sylvain Ekenge yaptığı açıklamada ise, şimdi Bunagana hakkında rastgele bir bilgiye sahip olmadığını söz etti. Kongo Demokratik Cumhuriyeti, geçtiğimiz nisan ayında Kenya’da M23 ile sürdürdüğü müzakereleri durdurmuştu.

Uganda’nın Kisoro ilçesinde bölge yetkilisi olan Shaffiq Sekandi basına verdiği demeçte, çatışmalar nedeniyle 30 binden fazla sığınmacı ve 137 askerin Uganda’ya geçtiğini bildirerek, “Sokaklar dolu, öbürleri kiliselere gitti, ağaçların altında, her yerdeler. Hakikaten vahim bir durum” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dün yapılan açıklamada ise, 25 bin kişinin şiddetten kaçarak Uganda’ya geçtiği tabir edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.