Türkiye’den Libya’nın doğusuna açılım: Tekrar faaliyete geçecek

Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz, Libya’yı bir bütün olarak gördüklerini, bu ülkede istikrar ve siyasi uzlaşıdan yana olduklarını söz etti.

Libya’nın Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisi (TM) Lideri Akile Salih’in 1-2 Ağustos tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret ederek, Ankara’da temaslarda bulunması bekleniyor.

Büyükelçi Yılmaz, Türkiye’nin Libya’nın doğusuna açılımı ve Salih’in Türkiye ziyaretini AA muhabirine kıymetlendirdi.

“İlişkilerimizin her veçhesi ve öteki siyasi boyutlarıyla ele alınması bakımından bu ziyaretin büyük ehemmiyet taşıdığını düşünmekteyiz.” diyen Yılmaz, ocak ayında Libya’nın Kubbe kentindeki görüşmelerinde Salih’i şifahi olarak Türkiye’ye davet ettiğini, haziran ayında ise TBMM Lideri Mustafa Şentop’un davetini kendilerine ilettiklerini söyledi.

Büyükelçi Yılmaz, Salih’in Türkiye ziyaretini temmuz ayının birinci haftasında planladıklarını fakat 1 Temmuz’da Libya’da patlak veren protestolar ve Tobruk’taki Temsilciler Meclisi binasının tahrip edilmesi nedeniyle bu ziyaretin ertelenmek zorunda kaldığını aktardı.

Mümkün olması halinde Salih’in Ankara’da üst makamlar tarafından da kabul edilebileceğini belirten Yılmaz, “Salih’in ertelenen ziyaretinin en kısa müddette gerçekleşmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

TÜRKİYE’NİN LİBYA’NIN DOĞUSUNA AÇILIMI

Türkiye’nin Libya’nın külliyen çok esaslı tarihi ilgilerinin mevcut olduğunu hatırlatan Yılmaz, 19 Ocak’ta evvel Kubbe kentine giderek, orada Temsilciler Meclisi Lideri Akile Salih ile son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve pek sıcak karşılandıklarını anlattı.

Büyükelçi Yılmaz, 29 Ocak’ta ise Bingazi Belediye Lideri Sakr Bucevari’nin davetlisi olarak bir küme Türk iş insanı ile Bingazi’ye gittiklerini belirtti.

Yılmaz, görüşmelerde geçmişte Libya’nın doğusunda çalışmalar yürütmüş olan Türk firmalarının yarım kalan projelerine devam etmeleri ve yeni projelerde yer almaları, halihazırda kapalı olan Türkiye’nin Bingazi Başkonsolosluğunun tekrar faaliyete geçirilmesi ile Türk Hava Yollarının (THY) Bingazi seferlerinin tekrar başlaması hususlarını ele aldıklarını söyledi.

TÜRKİYE-LİBYA DOSTLUK GRUBU

Yılmaz, Türkiye-Libya Parlamentolar Ortası Dostluk Grubu’nu Nisan 2021’de TBMM bünyesinde ihdas ettiklerini ve halihazırda başkanlığını Ahmet Yıldız’ın yürüttüğünü kaydetti.

Aralık ayında ise Tobruk’taki Temsilciler Meclisinden bir kümenin içinde yer aldığı heyeti Türkiye’de kabul ettiklerini hatırlatan Yılmaz, Temsilciler Meclisini, Ahmet Yıldız başkanlığındaki bir heyetin ziyaret etmesi konusunda planlamalar yaptıklarını tabir etti.

İLKELİ VE MEŞRUİYETE DAYALI ÇÖZÜM

Türkiye’nin Libya’daki taraflar ortasındaki tahlil teşebbüsleri ile ilgili tavrına ait Yılmaz, “Libya’da biz başından beri prensipli ve meşruiyete dayalı tahlil bulunması istikametinde bir yaklaşım sergiliyoruz. Libyalıların öncülüğünde meşruiyet temelli, Libyalıların sahiplendiği tahlili destekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Yılmaz ayrıyeten, Temsilciler Meclisi ve Devlet Yüksek Kurulu (DYK) ortasında yürütülen görüşmelerde birçok husus üzerinde muahedeye varıldığını, birkaç ihtilaflı konu kaldığını ve bu görüşmeleri Türkiye olarak desteklediklerini lisana getirdi.

Libya’da bir an önce anayasal yerin hazırlanması ve ülkenin seçimlere götürülmesinde fayda gördüklerini vurgulayan Büyükelçi Yılmaz, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin yaklaşımı Libya’da istikrar ve siyasi uzlaşmanın tesisi ve doğal olarak güvenliğin hâkim olmasıdır. Siyasi figürlerden fazla Libya’nın tamamını kapsayan bütüncül ve ülkeyi bir bütün olarak gören bir yaklaşımdır. Biz doğu, güney yahut batı bölgeleri ortasında rastgele bir ayrım yapmadan Libya’yı bir bütün olarak görüyoruz.

Bizim prensiplerimizden bir tanesi de ülkede iktidar boşluğu yaratılmamasıdır. Birbirini takip eden geçiş hükümetleri ihdas edilmesi yerine, bütün tarafların uzlaşıyla bir ortaya gelmesi ve seçime odaklanması Libya’nın en hayrına olacak seçenektir.”​​​​​​​

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.