Turizmde gündem sürdürülebilirlik

Turizm ve etkinlik sektörü profesyonellerini 9’uncu kez bir araya getirecek ACE of MICE Exhibition by Turkish Airlines fuarının bu yılki teması ‘sürdürülebilir gelecek’ olarak belirlendi. Demirören Medya sponsorluğunda, 25 – 27 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek fuara ulusal ve uluslararası 210 firma ve 15 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor.

Türk Hava Yolları’nın isim sponsorluğunda, TÜRSAB’ın stratejik partnerliğinde ve Kültür ve Turizm Bakanlığı – TGA, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası, TUROFED, TUROB, Antalya Tanıtma Vakfı, AKTOB ve Nirvana Cosmopolitan Hotels destekleriyle gerçekleşecek fuar, Türkiye’nin tanıtımına ve MICE sektörünün ticari hacminin artmasına katkıda bulunacak.

Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman, salgın nedeniyle durgunlaşan sektörün yeniden ivme kazanmasının Türkiye için önemini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Turizm endüstrisi, pandeminin ardından 2022 yılında yeniden atağa geçmeyi hedefliyor. MICE bunun önemli bir parçası olabilir. Türkiye, MICE alanında değerlendirilmesi gereken büyük bir potansiyele sahip. Türkiye’nin turizm gelirinin yüzde 30’u MICE sektöründen sağlanıyor. Türkiye yalnızca deniz tatilinden ibaret bir ülke değil. Yalnızca bu amaçla gelen turistleri ağırlamaktan çok daha öteye geçebilir ve turizm gelirini MICE ile çok daha fazla artırabilir.”

‘Daha az enerji’

Bu yılki teması ‘sürdürülebilir gelecek’ olarak belirlenen fuarın, çevreye saygılı şekilde tasarlandığına dikkat çeken Ataman, şu bilgileri verdi:

“Doğaya destek olmak ve enerjiyi verimli kullanmak amacıyla gereğinden fazla teknolojik donanımın tercih edilmediği fuar, bunu tasarımı ile de yansıtacak. Fuar alanında katılımcılara doğayı daha çok hissettirecek sarı ve yeşil renkler tercih edilecek. Sustainable Future Summit’te, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından gezenimizi korumayı, tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamayı amaçlayan 17 amaç ele alınacak. İklim değişikliği, su ve enerji verimliliği gibi gezegenimizin geleceğini ilgilendiren konular masaya yatırılacak.”

Uzmanlar söz alacak

UN-SDSN Türkiye ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi Direktörü Dr. Tamer Atabarut’un moderatörlüğünde gerçekleşecek oturumda, Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikalar Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Sürdürülebilirlik Adımları Derneği Başkanı Emrah Kurum, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almila Kindan Cebbari söz alacak. Sürdürülebilirlik temalı ilk uzun metraj animasyon filmini yapan animasyon yapımcısı ve karikatürist Varol Yaşaroğlu da bir sunum yapacak.

İşbirliği imkânı

Oturumda ayrıca önde gelen markalar, kendilerine ayrılan 40’ar dakikalık oturumlarda sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde gerçekleştirdikleri projeleri aktaracak.

ACE of MICE Exhibition aynı zamanda son iki yılı durgun geçiren turizm sektörü için yeni işbirliklerine ortam yaratacak. Üç gün boyunca 15 binden fazla turizm profesyonelinin katılımının beklendiği fuar iş buluşmalarının merkezi olacak.

Toplam 210 ulusal ve uluslararası satın alıcı firma ile B2B görüşme yapılmasına olanak tanıyan fuar, oturum programları, network aktiviteleri ile Türkiye’nin MICE potansiyelinin değerlendirilmesine katkıda bulunacak.

Üç gün boyunca işbirliği geliştirme olanağı bulan turizm profesyonelleri, 26 Mayıs’ta düzenlenecek partide yorgunluk atacak. Parti, Jolly M.I.C.E. isim sponsorluğu ile CVK Park Bosphorus İstanbul Terrace’de gerçekleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.