Tunceli’de huzura kavuşan yaylalar göçerlerin hizmetinde

Göçerler yayla ve meralarda hayatlarını sürdürüken hayvancılık yaparak geçimlerini de sağlıyor. Göçerlerin severek konakladığı Tunceli yayla ve meralarında daha evvel yaşanan terör olayları nedeniyle huzur kalmamıştı.

Yıllardır yasak vardı

Tunceli’de terör olayları nedeniyle yıllardır yasaklı olan yayla ve meralar, başarılı Valilik koordinesinde Vilayet Jandarma Komutanlığı takımlarınca yürütülen başarılı operasyonlarla huzura kavuştu. Yapılan operasyonlar sayesinde tekrar göçerleri ağırlamaya başladı.

Hayvan yetiştiriciliği istikamete halkının geçim kaynağı

Mera ve çayırların geniş yer kapladığı kentte, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yöre halkının temel geçim kaynağını oluşturuyor.

Meralar şenlendi

Kentte özel güvenlik bölgesi olan birtakım yaylalar da bu yıl göçer ailelerin konaklamasına açılarak binlerce koyun ve kuzu sesleriyle şenlendi.

Haziran ayı prestijiyle Ovacık ve Pülümür ilçelerindeki yaylalara çıkan göçerler, şimdilerde yemyeşil meralarda hayvanlarını inançla otlatmanın memnunluğunu yaşıyor.

Göçerler yaz boyunca meralarda kalıyor

Vali Özkan’dan yaylacılara ziyaret

Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan, kentte yayla döneminin açılmasıyla Pülümür’deki yaylaları ziyaret etti. Vilayet Özel Yönetimi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım ve Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Saadettin Taşkesen ile 2 bin 500 rakımdaki Çekem Yaylası’na çıkan Özkan, burada yaşayan göçerlerle bir ortaya geldi.
Yaylalarla ilgili yapılan çalışmalar hakkında göçerleri bilgilendiren Özkan, sorun ve talepleri dinledi.

Vali Özkan, Tunceli’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayeleri ve bakanların dayanağıyla dünden bugüne çok yol aldığını söyledi.

“Artık bu topraklar huzura kavuştu”

Kent genelindeki tüm yaylaların üreticilere açıldığını belirten Özkan, “Tunceli, geçmişte başta PKK olmak üzere birçok terör örgütü ile anılan, ismi duyulduğunda daima dehşetle, ürpertiyle dillenen ve acı anılara şahit olan bir coğrafyaydı. Bugün şehitlerimizin şühedaya erişmeleri, fedai can eylemeleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın feraseti, İçişleri Bakanımızın dayanak ve kararlılığının yanı sıra vatan evlatlarımızın uğraşıyla artık bu topraklar, bu kent huzura kavuştu.” değerlendirmesinde bulundu.

Tunceli’deki yayla, mera ve mezraları kullanabilir hale geldi

Özkan, terör olaylarının bitmesiyle üreticilerin vilayetteki bütün yayla, mera ve mezraları kullanabilir hale geldiğini ve yöre halkının topraklarında özgürce istediği işle meşgul olduğunu anlattı.

“Terör bitince üreticilerimiz yaylalarında yerlerini aldı”

Tunceli’de küçükbaş hayvancılık ve arıcılığın kıymetli geçim kaynağı olduğunu lisana getiren Özkan, “Bu noktada yaylalar ve meralar bizler ile üreticimiz açısından büyük ehemmiyet arz ediyor. Terörün de bitişiyle çok şükür bütün üreticilerimiz yaylalarında yerlerini aldılar.” sözlerini kullandı.

“200 kilometreye yayla yolu yapıldı”

Şu ana kadar 200 kilometreye yakın yayla yolunun yapıldığı bildiren Özkan, şunları kaydetti:

“Tunceli’de bal ormanları, yaylalarda su ve içme suyu tesislerini hayata geçirdik, üreticimizin hizmetine sunduk. Artık üreticilerimiz, vilayetimizde bulunan yaklaşık 600 bine yakın sürümüz ve öbür vilayetlerden gelen sürülerle yaylalarda hakikaten istedikleri formda otlatma yapabiliyor. Arıcılar istedikleri yerlerde tereddüt yaşamadan konaklayabiliyor. İnşallah Tunceli yayla ve meralarındaki hoşlukları, kuru ve sulu tarım ile sportif alanlarda da ilerleyen yıllarda öne çıkarak coğrafyasındaki özel pozisyonuyla değerli turizm, tarım ve hayvancılık merkezlerinden biri olacak.”


“Gönül rahatlığıyla kentteki her dağda yaylaya çıkabiliyoruz”

Göçerlerden Hasan Sevimli de gönül rahatlığıyla kentteki her dağda yaylaya çıkabildiklerini belirtti.

Yaylalarda huzur ve itimat içerisinde ömür sürdüklerini söz eden Hoş, “Sayın Valimiz Mehmet Ali Özkan’a, güvenlik güçlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Göçer Mustafa İncit ise Vali Özkan’ın yaylalarına gelmesinden ötürü keyifli olduğunu lisana getirdi.

“Terör belasından kurtulduk”

AA’nın haberine nazaran, yaylalarda artık terörle ilgili düşüncelerin yaşanmadığını vurgulayan İncit, “Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın İçişleri Bakanımızın ve güvenlik güçlerimizin sayesinde terör belasından kurtulduk.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.