TSMC, 2023’te Çip Fiyatlarını Artırmayı Planlıyor

Enflasyon, jeopolitik belirsizlikler ve diğer faktörler nedeniyle teknolojik cihazlara olan talep azalmaya başladı. Ancak buna rağmen çiplere olan talebin halen güçlü olduğu söyleniyor. Bu senaryo nedeniyle TSMC, 2023 yılından itibaren yonga üretim fiyatlarını bir kez daha artırmak için bekliyor. Miktarlar çok büyük değil, ancak yine de AMD, NVIDIA ve Intel gibi müşteriler için önemli olacak.

Dünyanın en büyük sözleşmeli yarı iletken üreticisi olan TSMC, DigiTimes‘a göre üretim süreçlerinin çoğunun fiyatlarını Ocak 2023’ten itibaren %6 artırmayı planlıyor. Geçen yıl N7 (7nm) ve N5 (5nm) işlem teknolojileriyle üretilen yongaların fiyatlarını zaten %10 oranında artırmıştı. N16 ve daha olgun teknolojilerde ise %20’ye uzanan zamlar yapıldı.

Tayvanlı dev, bu yılın başlarında 2023’ten itibaren çip fiyatlarını %9’a kadar artıracağını bildirmişti. Ancak şirket görünüşe göre fiyat artışı konusunda o kadar agresif olmayacak. TSMC ve Tayvan merkezli diğer dökümhaneler, gelirlerinin 2022 yılında en yüksek seviyelere ulaşmasını bekliyor. Üretim kapasitelerinin şu anda %95 oranında olduğu belirtilmiş. Bununla birlikte, çip üreticileri müşterileriyle uzun soluklu anlaşmalar imzalamaya devam ediyor. Dolayısıyla yakın zamanda üretim kapasitelerinin düşmesini beklemiyoruz.

Peki dökümhaneler neden fiyat artışına gidiyor? Şirketler, uzun vadede talebi karşılamak için üretim kapasitelerini artırmak istiyor. Bunun için yeni üretim tesisleri inşa edilirken aynı zamanda fabrika ekipmanları (litografi makineleri gibi) tedarik ediliyor. Bu arada ekipmanların tedarik süreçlerinde büyük sıkıntılar yaşandığını belirtelim. Uzun lafın kısası, genişleme maliyetleri arttığından, sözleşmeli çip üreticileri fiyatlarını artırma yolunu tercih ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.