Su kaynaklarında ‘siyanobakteri’ tehlikesi

İstanbul’da Sazlıbosna gölünde de görülen siyanobakteriler, çoğalarak alg patlaması olarak yüzeye çıkıyor. Su kaynaklarını tehdit eden değerli bir sorun olan siyanobakterilerin göl ve su kaynaklarındaki balıkların oksijensiz kalarak boğulmalarına sebebiyet verdiği belirtiliyor.  

OKSİJENİ ENGELLİYOR

Son vakitlerde siyanobakterilerin artış gösterdiğini belirten Dr. Kesici, bu nedenle tedbirlerin alınmasında titizlikle davranılması gerektiğini vurguladı. Dr. Erol Kesici, kirlilik yükünün de çok oranda arttığına işaret ederek siyanobakterilerin, doğal su bitkilerinin üzerine tutunarak, onların oksijenini engellediğini ve çürümelerine neden olduğunu belirtti.

Kesici, son yıllarda göllerde mavi-yeşil alg üzere isimlerle de anılan siyonobakteri tehlikesinin önemli boyuta ulaştığını söyledi.

“GÖLLERİMİZİN BİRÇOK KISMI TABAN ÇAMURU İLE DOLU, SÜRATLİ BİR BİÇİMDE ÇOĞALIYORLAR”

Türkiye Tabiatını Müdafaa Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, siyanobakterilerin mavi ve yeşil alg olarak dünyanın en yaşlı mikroorganizmaları olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Yaşları, 3.5 – 4 milyar yaşında olup fakat mikroskop ile görülebilen ve suların çok kirlenmeleri sonucu koloniler oluşturarak suyu yeşil renge boyayan, denizlerde müsilajı meydana getiren mikroorganizmalara siyanobakteri ismini veriyoruz. Çok tehlikeliler, hem toksikler hem de toksin yaymaları nedeniyle çok tehlikeli oldukları bilinmektedir. Hem denizlerde müsilajı, öbür bir tabirle göllerde müsilajı meydana getiren çok artmaların sonucudur. Aslında çok faydalılardır, hayatın başlangıcıdır, hayatın belirleyicisidir ancak çok çoğalırlarsa bu sefer ömrü tehlikeye sokarlar.

En kıymetli özelliklerinden bir tanesi bugün dünyada oksijenin yüzde 40’ndan fazlasını siyanobakteriler üretir. Ne yazık ki bizim göllerimizin, ırmaklarımızın, göletlerimizin birçok kısmı taban çamuruyla dolu. Buralarda fotosentez tepkisi süratli bir formda artmaktadır. Bunları yiyen balıklar, başka zooplankton dediğimiz organizmalar yoksa süratli bir formda çoğalırlar. Bunun temel nedeni ise kirlilik.”

“KARACİĞER KANSERİNDEN TUTUN BİRÇOK HASTALIKLARA RASTLANMIŞTI”

Siyanobakterinin karaciğer kanserini tetiklediğini belirten Dr. Erol Kesici, birçok alanda da kullanılmaması gerektiği konusunda ikaz yaparak, “Görülmesindeki tehlikeler nedir? Bir sefer o ortamdaki canlıların yaşamasına imkan sağlamamaktadır. Balıkların yaşamasına pürüz olmaktadır, oksijensiz kalmalarına neden olmaktadır. Ortamdaki yaşamsal faaliyetleri engelliyorlar. Bütün canlılar için tehlikelidir” dedi.

Kesici, şöyle devam etti:

“PEK GELİNECEK ÜZERE DURMUYOR”

Balık tutmaya gelen Sait Mustafa Güral, “Doğal olarak pak durmuyor lakin birtakım balık cinslerinin olması gerektiği suyun berraklığı bu. Ancak genel olarak bakıldığında pak durmuyor. Birinci kez geldim fakat bu durumdan sonra pek gelinecek üzere durmuyor” biçiminde konuştu.

“BU MİLLET NE YAPSIN”

Necati Moccaoğlu ise “Balıkçı değilim fakat balıkçılar ile buraya geliyorum. Ortada balık tutuyoruz, bana çok lezzetli geliyor. Olta yanımda olsa yeniden fiyatım. Orada balık tutmayın, burada balık tutmayın diyorlar, bu millet ne yapsın?” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.