Siverekli gencin gök cisimlerine merakı armağan edilen teleskopla köydekileri de sardı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan gencin uzaya olan ilgisini öğrenen akrabasının ikram ettiği teleskop sayesinde köydekiler de gökyüzünü yakından görme fırsatı buluyor.

İlçe merkezine 15 kilometre uzaklıktaki kırsal Karakoyun Mahallesi’nde yaşayan ve gök bilimine meraklı olan 19 yaşındaki Derman Gülbeden, bu ilgisini yakınlarıyla paylaştı. Akrabaları da durumu Fransa’da yaşayan Gülbeden’in kuzeni Cenap Karaduman’a iletti.

Karaduman, gökyüzünü daha güzel incelemesi ve öbür bireylere de gök cisimlerini göstermesi için Gülbeden’e teleskop gönderdi.

El-Cabir Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi mezunu Gülbeden, kendi imkanlarıyla kurarak kullanmayı öğrendiği teleskobu, meskeninin damına yerleştirerek köylülere yıldızlara yakından bakma imkanı sağladı.

Teleskopla Ay ve yıldızları birinci kez bu kadar yakından gören köylülerin gökyüzüne olan merakı da arttı.

“Belirli dönemlerle teleskobu kurup daima birlikte bakıyoruz”

Derman Gülbeden, çocukluğundan beri uzaya meraklı olduğunu, ikram edilen teleskopla gökyüzünü daha güzel inceleme fırsatı bulduğunu belirtti.

Havanın müsait olduğu devirlerde teleskobu meskenin damına kurarak gökyüzünü incelediğini lisana getiren Gülbeden, “Akrabam gönderdiğinde mahalledeki bilhassa gençlere ve yetişkinlere uzayı, bilim ve teknolojiyle ilgili bilgileri göstermemi ve öğretmemi istedi. Merak eden herkese Ay, yıldız ve öbür gök cisimlerini göstermeye çalışıyorum. Bu sayede köylülerin gökyüzüne olan merakı da arttı. Her gece olmasa da belli dönemlerle teleskobu kurup daima birlikte bakıyoruz.” dedi.

Gülbeden, yalnızca gençlerin değil her yaş kümesinin teleskop ile gökyüzüne baktığını, yaptığı araştırmalar sonrası öğrendiklerini onlara anlattığını söz etti.

Teleskop sayesinde bölge beşerinin birinci kez Ay’ı ve yıldızları yakından görme imkanı bulduğunu anlatan Gülbeden, “Amacımız köyümüzdeki çocuk, genç ve yetişkinlerin bilime ve teknolojiye olan ilgilerini arttırmak, gelecekleri için bir adım atmalarını sağlamaktır.” dedi.

“Yıldızların nasıl olduğunu daha yakından gördük”

Ortaokul öğrencisi Uzman Okan, daha evvel hiç teleskopla gökyüzüne bakmadığını belirterek “Teleskopla Ay’ın yüzeyini inceleme fırsatım oldu. Derman ağabey sayesinde teleskopla yıldızların nasıl olduğunu daha yakından gördük. Teleskobu kuruyor ve bizi davet ediyor. Biz de onunla ayı ve yıldızları inceliyoruz.” sözlerini kullandı.

İlk sefer yakından gökyüzünü inceleme fırsatını bulduğunu belirten 68 yaşındaki Abdulkadir Gülbeden de “Ay ve yıldızlara çıplak gözle baktığımızda öteki görünüyor, teleskopla baktığımızda daha farklı görünüyor. Ay’daki çukurları bile görüyorum yani tam ayrıntılı görebiliyorum. Yıldızları daha yakından görmek heyecan veriyor.” dedi.

Teleskopla Ay’a birinci baktığında çok şaşırdığını anlatan 60 yaşındaki Rahime Gülbeden ise şunları kaydetti:

“Daha evvel Ay’ı ve yıldızları gördüğümüzde pek ayrıntıları fark etmiyorduk ki yalnızca Ay’ın yuvarlak halini görüyorduk. Teleskopla baktığımda Ay’daki siyah lekeleri ve çukurları görünce çok şaşırdım. Yıldızları da yakından görme fırsatım oldu, baktıkça daha fazla bilgi sahibi oldum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.