Şirketlere ‘kredi kısıtlama’ kararında esneme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Konseyi (BDDK), döviz varlığı olan şirketlerin TL kredi kullanımına sınırlama getiren düzenlemenin esnetildiğini açıkladı. Buna nazaran; kredi kullanmak için evrak verme yükümlülüğü olan şirketlere beyan temel alınarak kredi verilebilecek.

BDDK’nin aldığı karar şu halde:

  • Şirketler, bağımsız denetçiye onaylatarak bankalara verecekleri evrakları yeminli mali müşavir onayıyla da alabilecek.
  • Kredi kullanabilmek için evrak verme yükümlülüğü olan şirketlere beyanları temel alınarak kredi verilecek.
  • Kredi alan şirket beyanlarını doğrulayan evrakları 3 ay sonra verebilecek.

NE OLMUŞTU?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 15 milyon TL karşılığının üzerinde dövizi olan şirketlerin kredi almasını kurala bağlamıştı.

BDDK’nin getirdiği son düzenleme, elinde yüksek ölçüde döviz tutan firmaların TL kredi kullanmalarına sınırlama getiriyordu.

Buna nazaran, bağımsız kontrolden geçmesi gereken ve elinde 15 milyon TL’den fazla nakit dövizi bulunan firmalar, şayet bu ölçü toplam etkinlerinin ya da bir yıllık satış gelirlerinin yüzde 10’unu aşıyorsa TL cinsi ticari kredi alamayacaktı.

Söz konusu uygulama, bu sınırlamaya tabi olan şirketleri ellerindeki dövizi satmaya ve bu halde piyasadaki döviz arzını artırarak kurdaki yükselişi sınırlamayı ‘umuyordu.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.