Rize Valiliği çay hareketini ‘milli güvenlik sorunu’ diyerek yasakladı

Çay Meclisi Çalışması tarafından başlatılan “Emeğimize ve alın terimize sahip çıkıyoruz” imza kampanyasında toplanan imzaların yürüyüş yapıldıktan sonra ÇAYKUR’a teslim edeceği açıklandı. Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da kente gelmesini dikkate alan Rize Valiliği 5 gün mühletle şov ve yürüyüş yasağı ilan etti

Çay Meclisi Çalışması isimli küme tarafından, çayda yaşanan sıkıntıların tahlili için 20 gün evvel çay tarımı yapılan 4 vilayetinde (Artvin, Rize, Trabzon, Giresun) imza stantları kurarak, üreticilerden ve vatandaşalar için imza kampanyası düzenledi.

Çay Meclisi, toplanan imzaların ve taleplerinin yer aldığı dilekçeleri, ÇAYKUR ve Tarım bakanlığına iletmek üzere 12 Mayıs Perşembe günü ÇAYKUR’a yürüyüş yaparak bina önüne kitlesel bir basın açıklaması yapacaklarını ve bölgedeki bütün çay üreticilerinin bu aksiyona katılmaları davetinde bulundu.

ÜRETİCİLERİN TALEPLERİ YAPAY GÜNDEM SAYILDI

Çay üreticileri hasat öncesi talepleri için topladıkları imzaları ÇAYKUR’a teslim edecekleri Perşembe günü Rize Valiliği tarafından hareket yasağı ilan edildi.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, çay üreticilerin taleplerini lisana getirmelerini, “İlimizdeki huzur ve itimat ortamını bozmak emeliyle kişi ve gruplarca yapay münasebetler oluşturmak basın açıklaması, toplantı ve şov yürüyüşü yapacakları alınan istihbari bilgiler ve toplumsal medya paylaşımlarından anlaşılmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıyeten, çay üreticilerinin taleplerinin ve imzalarını yer aldığı dilekçelerini ÇAYKUR’a teslim edilmesi ve hareket yapılmasını “Milli güvenlik ve kamu tertibinin bozulması” olarak kabul ederek her türlü basın açıklaması, toplantı, yürüyüşleri 12 Mayıs Perşembe gününden başlamak üzere 5 gün mühletle yasakladı.

Üreticiler, valiliğin 5 günlük aksiyon yasağını, 14 Mayıs Cumartesi günü Rize- Artvin Havaalanı’nın açılışını yapmak için kente gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın için yapıldığını sav etti.

“YASAK YOK HÜKMÜNDEDİR”

Çay Meclisi Çalışması ise, toplumsal medya hesaplarından Valiliği aldığı kararı da paylaşarak, “Üreticinin taleplerinin bu kadar kısa müddette yaygınlaşmasına karşı Rize Valiliği tarafından alınan yasak kararı yok kararındadır. Rize Valiliği üreticilerin talepleri için topladığı imzalardan dahi korkuyor ve aldığı yasakla üreticinin sesini kısmak istiyor. Bizler çay üreticileri olarak taleplerimizi her alanda örgütlemeye devam edecek ve imzalarımızı Çaykur Genel Müdürlüğü’ne teslim edeceğiz” diye açıklama yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.