Prof. Dr. Sözbilir: Fay Yasası çıkarılmalı

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Aydın Adalet Sarayı’nın aktif fay üzerinde inşa edileceği yönündeki eleştirileri değerlendirdi.

Sözbilir, Fay Yasası çıkarılması gerektiğini söyleyerek “Bir fayın diri bir fay olması, o fay üzerinde yapılaşma yasağı getirilmesini gerektirmez. Diri bir fay üzerinde fay sakınım bandı oluşturulması ve bu bandın içindeki alan boyunca yapılaşma yasağı getirilebilmesi için fayla ilgili çok sayıda parametrenin belirlenmesine ihtiyaç vardır” dedi.

‘4 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDAKİ BİR FAY PARÇASI EN FAZLA 5.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM ÜRETEBİLİR’

DHA’nın haberine göre, buradaki fayla ilgili eski depremlere ait izlerin olup olmadığına bakılması gerektiğini belirten Sözbilir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Arazide yaptığımız incelemelerde söz konusu fayın, kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzandığını ve 4 kilometre boyunca izlenebildiği saptanmıştır. 4 kilometre uzunluğundaki bir fay parçası en fazla 5.5 büyüklüğünde bir deprem üretebilir. Fakat fayla ilgili eski depremlere ait izlerin olup olmadığına bakmak için hendek tabanlı paleosismolojik çalışmalara ihtiyaç var. Yani bu fay geçmişte meydana gelmiş tarihsel ve tarih öncesi depremlerden sorumlu mudur? Depremin tekrarlama periyodu nedir? Son depremini ne zaman yapmıştır? Bundan sonra ne zaman kırılacaktır? gibi soruların yanıtı yoksa böyle bir fayın üzeri yapılaşmaya kapatılmaz.”

Fay Yasası’nın en kısa sürede çıkarılması gerektiğini belirten Sözbilir, “Bu fay özelinde konuşacak olursak, tüm çalışmalar tamamlanıp fay ile ilgili tüm parametreler belirlense de bu fay tümüyle kırılsa bile 5.5 büyüklüğünde bir deprem üretme potansiyeline sahip olabileceğinden, sakınım bandı böyle bir fay üzerinde uygulanmaz. Bu yüzden, Türkiye’deki diri fayların hangi şartları sağladığında yapılaşmaya kapatılabileceğiyle ilgili standartları içeren Fay Yasası’nın bir an önce çıkartılması, konuyla ilgili tüm anlaşmazlıkları ortadan kaldıracaktır” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir