Perde açılıyor… En çok izlenen oyunları Odatv’ye açıkladılar

Bu sene 75. yılını kutlayan İstanbul Şehir Tiyatrosu yeni sezonuna başlayacak. 30 Ağustos tarihinde yaz dönemini kapatan tiyatronun 2022-2023 sezonun açılışı 5 Ekim 2022 Çarşamba günü tüm sahnelerinde perde açacak.

YENİLİKLERLE YENİ DÖNEM

İBB Şehir Tiyatroları Basın Halkla İlişkiler sorumlusu Tülay Baran’ın Odatv’ye yaptığı açıklamada “2022-2023 sezonu repertuarının eylül ayının üçüncü haftası yapılacak basın tanıtımı ile” açıklanacağını belirtti.

EDEBİ KURUL BELLİ OLDU

Edebi Kurul, eserleri okuyarak tiyatrolarının repertuar anlayışına edebi açıdan uygunluğunu değerlendirip, oynanabilirliğine karar verir.

Edebi Kurul’un bu yıl ki seçimi hakkında Tülay Baran, “Bu yıl ki kurul üyelerinin seçimi, yönetmeliğe uygun olacak şekilde kurum genel sanat yönetmeninin önerileri dikkate alınarak yapıldı.” ifadelerini kullandı.

GEÇEN DÖNEMİN EN İLGİ GÖREN SAHNESİ

Açıklamaya göre İBB Şehir Tiyatroları 2021-2022 sezonu yüzde 80 doluluk oranıyla tamamlanırken seyirciyle en çok buluşan oyunlar “Hastalık Hastası”, “12.Gece” ve “Yaftalı Tabut” isimli oyunlar oldu.

PANDEMİ TİYATROYU DA VURDU

Covid-19 virüsünün patlak vermesiyle geçtiğimiz yıllarda bütün dünyayı etkisi altına alan bir pandemi krizi meydana geldi. Krizin etkisiyle hayat şartlarında meydana gelen zorluklarla insanlar evlerine kapanıp sokaklardan uzak kalırken işlerini evlerinden yürütecekleri bir dönem yaşadılar.

Etkinliklerin iptal olmasına neden olan bu dönem tiyatroları da etkiledi. Pandeminin etkisiyle tiyatro büyük zarar gördü. Hem sahnelerin perde kapatması hem de evden yürütülemeyecek bir iş olması sebebiyle yaklaşık 1 buçuk yıl kadar bir süreyle sanatçılar işsiz kaldı.

Pandemi de kapanan salonlarla aylarca işsiz kalan tiyatro sanatçıları, gelirsiz kaldıkları için defalarca isyan ettiler.

Pandemi döneminde şehir tiyatroları ve kültürel etkinliklerde önceki yıllara oranla ciddi azalmalar kaydedilip seyirci ve etkinlik sayılarında düşüşler yaşandı.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AÇIKLADI: TİYATRODA DÜŞÜŞ

Kültür ve Turizm Bakanlığı, pandeminin tiyatro ve sinemada yol açtığı olumsuz etkileri açıkladı. Bakanlık tarafından verilen bilgilerde 608 özel tiyatrodan 503’ünün kapandığı ve aktif durumda yalnızda 105 aktif tiyatronun hizmet verdiği görülüyor.

Bakan Ersoy’un açıklamasında, “Tiyatro ve sinema sektörüne toplam 167 milyon 920 bin TL destek sağlanmış oldu” dedi.

ŞEHİR TİYATROLARININ TARİHÇESİ

Belediye Başkanı Cemil Topuzlu’nun 1914 yılında, Belediye Meclisi’nden çıkardığı kararla bugünkü Şehir Tiyatroları’nın temeli olan Darülbedayi-i Osmani’nin kurulması sağlandı. Eğitim kurulu olarak faaliyetlerine başlayan kuruma sınavla alınan öğrenciler daha sonraki yıllarda tiyatromuzun önemli isimleri arasında görüldüler.

Darülbedayi-i, Ocak 1916 yılında sahnelenen “Çürük Temel” oyunuyla okul olmaktan çıkıp profesyonel bir tiyatro topluluğu haline geldi. Daha sonra yaygınlaşarak sahnelerinin perdelerini şehir içinde açtı. 1931 yılında resmen İstanbul Belediyesi’ne bağlanan kurum, 1934 yılından sonra İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları adını aldı.

Günümüzde 10 sahnesi olan Şehir Tiyatrolarının sahneleri: Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi, Fatih Reşat Nuri Sahnesi, Gaziosmanpaşa Sahnesi, Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Sahnesi, Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi, Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi, Kağıthane Sadabad Sahnesi, Kağıthane Küçük Kemal Çocuk Sahnesi, Ümraniye Sahnesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.