Maske bilmecesi devam ediyor: Uzmanlardan kritik ihtarlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapalı alanlarda maske yasağının kaldırıldığını lakin toplu taşıma ve hastanelerde maske yasağının devam ettiğini açıklamıştı. Yapılan açıklama maske kullanımı konusunda baş karışıklıklarının yaşanmasına yol açtı. Bilhassa toplu taşıma araçlarında birtakım yurttaşlar maske takarken kimileri takmıyor. Bu duruma yetkililer müdahale etmiyor. Vakit zaman yurttaşlar ortasında gerginlik de yaşanıyor. Cumhuriyet, kelam konusu karışıklığı uzmanlara sordu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ve Bilim Heyeti üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü karışıklığın art planını anlattı. 

‘DEVLET TEŞVİK ETMELİ’

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Devlet, topluma hastalık geçti formunda iletiler veriyor. Bu türlü yapınca insanlara ne maske taktırabilirler ne de dikkatli olmalarını bekleyebilirler. Yaz periyodunda devlet virüsün unutulmasını istiyor. Maske kullanımı teşvik edilmesi gerekirken devlet tam zıddını yapıyor. Olay sayıları gerçeği yansıtmıyor. Birçok ülkede artış başladı. Bizde artış varsa da bilemeyeceğiz. Devlet virüsün unutulmasını istediği için testleri yapmak istemiyor. İktisat ve turizmin canlanmasını bekliyorlar” diye konuştu.

‘RİSK ÇOK YÜKSEK’

Prof. Dr. Tevfik Özlü de mevzuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Özlü, “Toplu taşıma riskin çok yüksek olduğu bir yer. Zira dar ve kalabalık alan. Âlâ havalanan yerlerde virüsle karşılaşsanız bile soluduğunuz virüs ölçüsü az olacağı için bulaşma riski az olacak. Bu bakımdan iki değerli nokta var. Birincisi, öteki şahıslara bulaştırmamak ismine semptomu olan bireyler maske kullanmaya devam etmeliler. İkincisi ise güzel havalandırılmayan yerlerde herkesin maske kullanmayı sürdürmesi gerek” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.