Mahkemeye heyetini tehdit etmişti: Hizbullah çatı davasında tek bir tutuklu bile kalmadı!

Hizbullah’ın ana çatı davasında tek bir tutuklunun bile kalmadığı süreç şöyle yaşandı. 17 Ocak 2000’de örgüt önderi Hüseyin Velioğlu’nun Beykoz’da öldürülmesinden sonra ele geçen örgüt arşiviyle yurt genelinde seri operasyonlar yapıldı. Tetikçiler yakalandı, mezar konutlardaki cesetler çıkarıldı, örgüt cephanelikleri, domuz bağlı azaplı sorguların yapıldığı sığınaklar bulundu.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine nazaran, tutuklu 18 sanık 165 vatandaşın öldürülmesi, 85’inin yaralanmasından sorumlu tutularak ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırıldı. Dava Yargıtay’da görülürken uzun tutukluluğu düzenleyen CMK’nın 102. Unsuru yürürlüğe girince 10 yıl tutuklu kalan Edip Gümüş, Cemal Fiyat, Fuat Balca, Sinan Yakut, Kemal Gülşen ve Mustafa İpek tahliye edildi. Yargıtay, 10 yılı tamamlamayan 12 sanığın ise cezalarını oy birliğiyle onayınca karar katılaştı.

GERİ KALANLAR DA SEÇİMDEN EVVEL HÜR KALDI

Lakin Mehmet Veysi Özel, Rıfat Demir, Şeyhmus Kınay, Mehmet Varol, Mehmet Garip Özer, Yusuf Begiç, Mehmet Beşir Acar, Abdulkerim Kaya, Mehmet Tahir Ak, Mahmut Demir, Yunus Avcı, Mehmet Feysel Bozkuş hükümlü olmalarına 31 Mart 2019 mahallî seçimleri öncesinde AİHM ve AİHS kriterleri ile yargılamanın yenilenmesi gerekçesiyle özgür bırakıldıkları ortaya çıktı. Tek bir tutuklunun bile kalmadığı Hizbullah ana davası, domuz bağları, azaplı sorgu kasetleriyle uzun müddet ülke gündeminden düşmemişti.

MAHKEMEYE “SİZİ GAFFAR OKKAN’IN YANINA GÖNDERİRİZ” DEDİ

Tahliye edilen ve 109 kişiyi şahsen tetik çekerek öldüren askeri kanat sorumlusu Cemal Fiyat son savunmasında,

 

“Hizbullah’ın her kademesinde vazife aldım. Allah yeryüzünde İslam’ı hâkim kılmak için bize misyon verdi. Pişman değilim. Cezaevinde patlamaya hazır bomba haline geldik. Sabrımız tükenmiştir. İçeriyi kan gölüne çevirebiliriz.

1991’de PKK’yla çatışma halindeyken Hizbullah’ı kurduk. PKK bizden birini vurunca biz 15 vurup anladığı lisandan karşılık verdik. Bu işe girip PKK’lıları vuranlardan Allah razı olsun.

Cinayetleri Allah’ın yardımıyla yaptık. Bölgede asker ve polisin sevgisini kazandık. PKK eceli geldiği için cami duvarına etti. Aksiyon talimatlarını Hüseyin Velioğlu veriyor, ben de kuryeliğini yapıyordum.

Yaptığımız aksiyonlarla ilgili haksız olduğumuza beni ikna ederseniz size kelam veriyorum askeri kanatta faaliyet gösteren herkesin ismini açıklarım. Yoksa bu isimler benimle mezara kadar sarfiyat.

Beykoz’daki villada 15 milyon sayfalık örgüt arşivinin yüzde 99’unu imha ettik. Hard disklere sıktığımız her kurşun polisin beynine sıkacağımız mermiden daha değerliydi. Ermeni, Musevilerin dini inancı yaşama özgürlüğü varsa bu özgürlük İslam’a da tanınmalıdır.

“DIŞARI ÇIKARSAM BU AKSİYONLARI GÖZÜMÜ KIRPMADAN YAPARIM”

Özgür bırakılanlardan Kemal Gülşen de mahkeme heyetine,

“Bu hareketlerin hepsini Allah için İslam için yaptım. Şu anda dışarı çıkarsam gözümü kırpmadan yeniden yaparım. Hatta iddianameye yansımayan ve savcının çözemediği diğer hareketlerim de vardır.

Savaşımız namaz içindir. Sizden adalet beklemiyorum. Mahkemenin vereceği karar siyasidir” demişti.

Gülşen, öldürülenlerin ailelerinin avukatlığını yapan Yaşar Altürk’ü de duruşmada savunma yaparken “Terör örgütü” dediği için askerlerin ortasında mahkeme heyetinin gözü önünde yumruk ve tekmelerle saldırmıştı.

“EMNİYETİN YETERSİZ KALDIĞI YERDE HİZBULLAH DEVREYE GİRMİŞTİR”

Meskeninin altında domuz bağıyla öldürülmüş 4 ceset çıkan ve özgür kalan Mahmut Demir ise,

“Hizbullah’a biat etmeyi vazife bildim. Büyük aşkla örgüte katıldım. Kuran’ın bütün dünyada hâkimiyeti için cemaate biat yemini ettim. Mevt bizim için şahadettir. Şahadetin bize nasip olması için 5 vakit dua ediyoruz. Allah’ın yardımıyla Hizbullah galip gelecektir. Hizbullah bir aşk mektebidir” demişti.

Tahliye olan sanıklardan Mustafa İpek ise, işlediği cinayetlerle ilgili mahkemeye, “Emniyetin yetersiz kaldığı yerlerde Hizbullah devreye girip en hoşunu yapmıştır” diyerek hareketleri sahiplendi.

 15 SANIKLA AÇILAN DAVA 32 SANIKLA KARARA BAĞLANDI

Hizbullah ana davası 2000 yılı Mayıs ayında 15 sanıkla açıldı ve sonradan yakalanan sanıkların davalarının birleştirilmesiyle 2009 yılının Aralık ayında 33 sanıkla karara bağlanmıştı. Beykoz Kavacık Villaları’ndaki örgüt karargâhında polisin eline geçmesin diye Edip Gümüş ile Cemal Fiyat’ın kurşunladığı 41 bilgisayar ve 24 hard diskin İstanbul Teknik Üniversitesinde tahlili yapılamadığı için ABD’ye gönderilerek FBI tarafından çözümlemeleri yapılmıştı.

Sanıkların yargılandığı tarihte 4959 sayılı Topluma Kazandırma Yasası yürürlüğe girdi. Mahkeme lideri sanıklara “İçinizde maddeden yararlanmak isteyen var mı? Bakın bu yasa ile cezanızda önemli bir indirim olacak” diye sormuş, fakat sanıklar karşılık bile vermemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.