Kırmızı et, yılbaşından bu yana yüzde 50 zamlandı: “Et almak lüks oldu, adını bile anamıyoruz”

Kırmızı ete yılbaşından bugüne kadar gelen zam oranı yüzde 50’yi, son bir ay içerisindeki zam oranı ise yüzde 30’u bulmasıyla et almak, dar gelirli vatandaşlar için lüks olmaya başladı.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin verilerine göre dana karkas kesim fiyatı bazı bölgelerde 180 lira oldu. Kasaplarda kıymanın kilosu ise 300 TL’ye yaklaştı. 6 Şubat depremlerinin vurduğu hayvancılık sektöründe Ramazan ayı öncesi maliyet artışı kaynaklı zamlar ve ülke genelindeki şap hastalığı kırmızı etin fiyatının artmasında büyük etken oldu.

Sözcü’deki habere göre ete yapılan zam dar gelirli vatandaşları etkiledi. Ayda bir kere et veya kıyma alabilen vatandaşlar, son gelen zamlarla birlikte kırmızı ete veda etmek durumunda kaldı. İmkanı biraz daha iyi olan vatandaşlar ise bundan sonra et veya kıymayı gramla ancak alabileceklerini ifade etti.

İthalata geri dönüldü

Et fiyatlarına yapılan fahiş zamlar üzerinde Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçerek, Ramazan ayı öncesi ithalat yoluyla Avrupa ve Güney Amerika’dan canlı hayvan ve karkas et getirileceğini açıkladı. Eskişehirliler, ithal et getirmek yerine ülkede üretimin ve besicinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

“Şimdi 250-500 gram arası et alabiliyoruz”

İthal ete karşı olduğunu dile getiren Kadir Ceylan, “Bizim ülkemizde yetişen etle aynı olmuyor ithal et. Ama gel gör ki kasaba gidip et alamıyoruz. Eskiden kasaba gidince 2-3 kilo et alırdık. Şimdi 250-500 gram arası alabiliyoruz. İthal et alacağımıza üretime destek verelim. Ben bu konuda üreticinin desteklenmesi taraftarıyım” dedi.

“Et almak lüks oldu”

Son bir aydır etin adını bile anmadıklarını belirten Aslan Taymaz, “Ben et alamıyorum çünkü param yok. Emekli aylığımla zor geçiniyorum. Et almak lüks oldu. İthal et getirtilince ucuzlayacağını düşünmüyorum. Üretim gerek ülkemize. Son bir aydır etin adını bile anmıyoruz. Tavuğu bile haftada bir zor alıyoruz. Et konusunu sildik ailecek. Çünkü et almaya gücümüz yetmiyor” ifadelerini kullandı.

“Evlerine kurbandan kurbana evine et giren vatandaşlar var”

Eğer et ithal olarak alınıyorsa bu noktada oturup düşünülmesi gerektiğine dikkat çeken Ahmet Yaşar Şenoğlu, “Hayvancılığın olduğu bir ülkede neden et dışarıdan geliyor? Çünkü besicileri desteklemiyorlar. Ben emekliyim ama ek iş yapmak zorunda kalıyorum. Vatandaş çok zor durumda. İnsanlar et yiyemiyor. Evlerine kurbandan kurbana evine et giren vatandaşlar var. Ankara seçim, vatandaş geçim diyor” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*