Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması adaylığını tesirler mi anketi

Türkiye 2023 yılında yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayıma geçti.

Cumhur İtttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı çıkarılacak aday konusunda kararsız kalan Millet İttifakı’nda Ekrem İmamoğlu gözden düştü.

Mansur Yavaş ise CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun güçlü çıkışlarının akabinde geride kaldı.

Millet İttifakı’nda Cumhurbaşkanlığı adaylığı için okların Kemal Kılıçdaroğlu’na dönmesinin akabinde yeni bir tartışmanın fitili ateşlendi.

Aleviler Ahmet Şık’a özür diletti

HDP’li Ahmet Şık, “Kemal Kılıçdaroğlu’nın, Alevi olmasının Türkiye toplumu ve siyaseti için bir sorun olduğunu kavrayarak hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Hiç kimse ‘iktidar oradan kelam kurmaz’ diye düşünmesin. Bakın bu o denli berbat bir iktidar ki bize her gün Madımak’ı yaşatabilecek bir iktidar” sözlerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliği üzerinden çıkan tartışmaların büyümesi üzerine Ahmet Şık özür diledi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması adaylığını tesirler mi?

Mevzuyla ilgili bir açıklama da MAK Danışmanlık’ın sahibi Mehmet Ali Kulat’tan geldi.

Gazeteci İsmail Saymaz’a konuşan Mehmet Ali Kulat, yapılan anketler doğrultusunda şunları söyledi: “Önümüzdeki seçimde, adayın Alevi olması kayda paha negatif bir sonuç doğurmaz. Bu daha çok CHP’de Kılıçdaroğlu’nu istemeyenlerin söylemi.”

Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili devam eden tartışmalara Amberin Vakit da katıldı.

Amberin Vakit, yıllar evvel Habertürk için Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı röportajı Twitter hesabından paylaşarak şunları söyledi: “Din mezhep üzerinden yıpratmak istediğiniz ⁦ Kemal Kılıçdaroğlu⁩ kimliğinden asla hicap duymadı.”

“Evet, Alevi’yim..”

Amberin Vakit’in paylaşıtğı röportajda Kemal Kılıçdaroğlu şunları söylüyordu:

“Evet Alevi’yim, bu ne vakitten beri hata sayılıyor bu ülkede. ‘Hakkınızı helal edin’ diyen biri, oburunun inancını sorgulamaz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.