Karadeniz’deki tarihi doğal gaz keşfi! Türkiye İngilizleri şaşırttı

Merkezi Londra’da bulunan data tahlili ve danışmanlık şirketi GlobalData’nın petrol ve doğal gaz analisti Rami Khrais, Türkiye’nin doğal gaz talebinin yıldan yıla arttığını ve Karadeniz’deki keşfin bu manada kıymetli olduğunu belirterek, “Sakarya Gaz Alanı’nın şiddetli ultra derin su yeri ve alan düşünüldüğünde keşiften sırf iki yıl sonra birinci üretimin gerçekleşmesi hayli etkileyici.” dedi.

Khrais, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Karadeniz’deki keşfinin artan gaz talebini karşılamaya katkı sağlayacağını söz etti.

Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle global bir güç krizi yaşandığını anımsatan Khrais, Türkiye’nin Karadeniz’deki sahayı süratli geliştirmesinde bunun da tesirli olduğunu kaydetti.

Khrais, Türkiye’nin doğal gaz muhtaçlığının tamamına yakınını ithal ettiğinin altını çizerek, “2020’li yılların sonuna gerçek alanda tam kapasite üretim başlayacak. Bu alanda ikinci kademeye geçilmesiyle Türkiye’nin dış kaynaklara bağımlılığı da azalacak. Enflasyondan muzdarip mahallî müşterilerin de üzerindeki baskı hafifleyecektir. Karadeniz’deki keşif Türkiye’ye derin sularda yeni keşiflerin önünü açabilir.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN ARZ GÜVENLİĞİNDE DEĞERLİ BİR PROJE”

Columbia Üniversitesi Global Güç Siyasetleri Merkezi Kıdemli Araştırmacısı Jonathan Elkind de Türkiye’nin Sakarya Gaz Alanı’ndan 2023’ün başlarında üretime başlama niyetinin Türk güç karar vericileri için hoş bir haber olduğunu söyledi.

Elkind, Türkiye’nin alandan günde 10 milyon metreküp, yılda ise yaklaşık 3,65 milyar metreküp doğal gaz üretmeyi hedeflediğini anımsatarak, “Bu üretim, Türkiye’nin doğal gaz arzına kademeli lakin sağlam bir ek olacak.” sözünü kullandı.

Türkiye’nin gaz talebinin artmasının beklendiğine dikkati çeken Elkind, “Rusya’nın barışçıl bir komşusu olan Ukrayna’ya saldırısının akabinde global gaz piyasalarının sıkışık olduğu bu periyotta bu keşif ve üretim epey değerli.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.