Jinekolojik kanserler hakkında yanlışsız bilinen 6 yanlış

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, Jinekolojik kanserler hakkında açıklamalarda bulundu.

Kadın kanserleri konusunda toplumsal farkındalık olmadığı için, çoğunlukla kanserlere ileri evrede teşhis konulduğunu, toplumda gerçek bilinen kimi yanlışların da erken teşhis imkanını ve tedaviyi olumsuz etkilediğini belirten Prof. Dr. Mete Güngör, Eylül-Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ayı kapsamında yaptığı açıklamada, jinekolojik kanserler hakkında hakikat bilinen 6 yanlışı anlattı, kıymetli ihtarlar ve tekliflerde bulundu.

YANLIŞ: AİLEMDE HİÇ KANSER YOK, MÜNASEBETİYLE RİSK ALTINDA DEĞİLİM

DOĞRUSU: Yakın aile bireylerinde kanser olmasının riski artırdığını belirten Prof. Dr. Mete Güngör, kanserlerin büyük kısmının rastgele bir mutasyon yahut aile öyküsü olmadan çevresel ve hormonal faktörler ile yanlış hayat alışkanlıklarından meydana geldiğini söylüyor. Tüm cinsler incelendiğinde yalnızca yüzde 10-15 ortasında kalıtsal kanser cinsine rastlandığını kaydeden Prof. Dr. Mete Güngör şöyle konuşuyor: “Bu tipler ekseriyetle; göğüs, yumurtalık ve kalın bağırsak kanserleridir. Örneğin; kalıtımsal geçen BRCA1 ve 2 mutasyonları varsa göğüs kanseri mümkünlüğü yüzde 85, yumurtalık kanseri olma ihtimali ise yüzde 20-40 civarındadır. Lakin ailede bulunan bu genler çocuklara aktarılsa bile kanser mümkünlüğü yüzde 100 demek değildir. Ayrıyeten bu çok bilinen mutasyonlar dışındaki kimi genetik bozukluklarda da kanser kalıtsal olabilir.”

YANLIŞ: HİÇBİR ŞİKAYETİM YOK. NEDEN KANSER TARAMASI YAPTIRAYIM?

DOĞRUSU: Jinekolojik kanserler ortasında rahimağzı kanserinin tarama programı bulunuyor. Tarama 21 yaşında başlıyor ve 70 yaşına kadar 3 yılda bir devam ediyor. Bu kanserler belirti verdiğinde ‘geç kalınmış’ olarak kabul ediliyor. Bu nedenle kanser taramasının rastgele bir belirti olmadan yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Mete Güngör “Düzenli rahimağzı kanseri taraması yaptıran bayanlar çok nadiren rahimağzı kanserine yakalanırlar. Yumurtalık kanserlerinin ve rahim kanserinin tesirli bir tarama usulü yoktur. Lakin rastgele bir şikayet olmasa da sistemli aralıklarla jinekolojik muayenelerin yapılması bu hastalıkların erken teşhisinin konulabilmesine ve tedavi edilebilmesine imkan sağlar.” diyor.

YANLIŞ: RAHİM AĞZI KANSERİ KALITSAL OLARAK AİLEDEN GELİR

DOĞRUSU: Rahim ağzı kanserinin nedeninin, cinsel yolla bulaşan HPV virüsü olduğunu belirten Prof. Dr. Mete Güngör, lakin bu virüsü alan herkesin kanser olacağının da düşünülmemesi gerektiğini söylüyor. Rahim ağzı kanserinde ailesel bir geçiş bulunmadığını kaydeden Prof. Dr. Mete Güngör, ailesinde rahim ağzı kanseri olanların fazladan bir risk altında olmadığına dikkat çekiyor.

YANLIŞ: HPV TESPİT EDİLDİĞİNDE KONİZASYON YAPILIRSA HPV’DEN KURTULURUM

DOĞRUSU: Prof. Dr. Mete Güngör “HPV enfeksiyonunun tespit edilmesi rahim ağzında bir bozukluk olduğunu göstermez. Şayet smear testinde hücre anormallikleri görülür ve kolposkopik biopside rahim ağzında kanser öncesi lezyon denilen bir bozukluk tespit edilirse o vakit cerrahi süreçle (konizasyon) temizlenir. Yapılan bu süreç yalnızca rahim ağzındaki bu hücresel bozuklukları temizler, HPV virüsünü temizlemez. HPV virüsü rahim ağzındaki olağan hücreler içinde bulunmaya devam eder. HPV yalnızca bağışıklık sistemi sayesinde temizlenir” diyor.

YANLIŞ: HPV ENFEKSİYONU GEÇİRDİĞİM İÇİN ARTIK AŞI İŞE YARAMAZ

DOĞRUSU: HPV enfeksiyonu geçirmiş olsun ya da olmasın 45 yaşına kadar erkek-kadın herkese aşı HPV aşısı yapılabileceğini belirten Prof. Dr. Mete Güngör şöyle konuşuyor: “Aşı; mevcut HPV enfeksiyonunu tedavi etmez, korunmak için yapılır. Lakin yapılan çalışmalar; HPV nedeniyle rahim ağzında meydana gelmiş bozukluklardan sonra HPV aşısı yaptıranlarda, aşı yaptırmayanlara nazaran daha büyük oranda düzgünleşme olduğunu göstermektedir. HPV aşıları 3 doz halinde toplam 6 ay içinde yapılır. Bu 3 doz yapıldıktan sonra bir daha tekrarlanmasına gerek yoktur. Aşılar içinde bulunan HPV tiplerine karşı ömür uzunluğu müdafaa sağlarlar.”

YANLIŞ: JİNEKOLOJİK KANSERLERİN TEDAVİSİ SONRASI ÇOCUK SAHİBİ OLUNAMAZ

DOĞRUSU: Üreme çağında, çocuk sahibi olmak isteyen bayanlarda kanserin evresine nazaran tedavi yapılarak, hastanın doğurganlığının korunması mümkün olabiliyor. Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör “Rahim kanseri üreme çağında çok ender görülür lakin üreme çağında görülen hastalık erken evrede ise 6-12 ay hastalığı hormonal tedavi ile baskılayıp hastalara çocuk sahibi olabilmeleri için fırsat sağlanabilir. Yumurtalık kanseri her yaşta görülebilir. Genç hasta kümesinde hastalık tek bir yumurtalıkta sonlu ise öteki yumurtalık ve rahim korunarak ameliyat yapılır. Rahim ağzı kanseri de erken yaşlarda görülebilir. Hastalık erken evrede ise rahim gövdesi korunarak yalnızca rahim ağzı çıkartılarak ameliyat yapılabilir ve böylelikle doğurganlık kapasitesi korunur. Şayet rahim korunamayacak durumda ise yumurtalıklar korunur ve ameliyat sonrası mümkün ışın tedavisinin tesirinden korumak için karnın üst bölgelerine asılarak ışın tedavisi alanından çıkartılır. Bu sayede hasta gelecekte isterse kendi yumurtaları ile taşıyıcı anneden çocuk sahibi olabilir.” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.