Japonya eski başbakanı Abe suikast sonucunda hayatını kaybetti

Abe, Nara kentinde katıldığı bir mitingde konuşma yaptığı sırada, silahlı akına uğradı. 

Eski başbakan, arka arda duyulan iki el silah sesinin akabinde yere yığıldı. Lokal kaynaklar Abe’nin şuuru kapalı halde hastaneye kaldırıldığını, boynunda kanamasının olduğunu, kalbinin durduğunu açıkladı.

Japon medyası, Abe’nin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ülkenin eski başbakanı Shinzo Abe’nin vurulmasının affedilemez bir hareket olduğunu belirterek en güçlü formda kınadı. 

SHİNZO ABE KİMDİR? OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo’ya yönelik silahlı saldırıyı şiddetle kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Japonya eski Başbakanı Abe Şinzo’ya yönelik bugün gerçekleştirilen menfur silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Türk-Japon bağlantılarına kıymetli katkılarda bulunmuş olan Abe Şinzo’ya acil şifalar diliyor, ailesi ile dost Japon halkı ve hükümetine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” denildi.

Japonya’nın eski başbakanı Abe, katıldığı bir mitingde konuşma yaptığı sırada, silahlı hücuma uğradı.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Saldırganın Nara kentinde ikamet eden 41 yaşındaki Tetsuya Yamagami olduğu belirlendi. Atakta kullanılan av tüfeği ele geçirildi.

Abe, birinci olarak 2006’da ve akabinde 2012’den 2020’ye kadar Japonya’ya uzun mühlet başbakanlık yaptı. O vakitler 52 yaşında olan Abe, 20 Eylül 2006’da Liberal Demokrat Parti (LDP) başkanlığına seçildi. Altı gün içinde dünyanın üçüncü büyük iktisadına sahip Japonya’nın 90. başbakanı oldu.

Bununla birlikte, Abe’nin siyasi mesleğindeki birinci sarsıntı, 2007’de berbat bir ülseratif kolit hastalığı nedeniyle birdenbire istifa etmesiyle geldi.

Abe, 2012’de iktidara geri döndü, birinci evvel Eylül ayında parti rakibi Shigeru Ishiba’yı yenerek LDP’nin idaresini geri aldı ve akabinde partiyi Aralık ayında ezici çoğunluğa götürdü.

2014 ve 2017 seçimlerinde tekrar seçilen Abe, 2020’de sıhhat problemleri nedeniyle vazifesinden ayrılmıştı.

Abe, pazar günü düzenlenecek seçimler öncesi LDP adayının kampanyasına takviye veriyordu.

ABE’Yİ VURAN SALDIRGANIN YAKALANMA ANI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.