Hasan Hüseyin’in vücudu beşinci günde bulundu

Tekne batması sonucu kaybolan iki bireyden 21 yaşındaki Hasan Hüseyin Işıktaş’ın vücudu arama çalışmalarının beşinci gününde Ayvacık açıklarında bulundu. Sinan Yeniçeri’yi (43) arama çalışmaları ise sürüyor.

Çanakkale Edremit’te otel işleten Sinan Yeniçeri, 19 Temmuz günü saat 21.00 sıralarında Hasan Hüseyin Işıktaş ve Doğukan Onay (25) ile birlikte ‘Never Say’ isimli motorlu 4 metrelik fiber teknesiyle Akçay Mahallesi 2’nci Köprü mevkiinde denize açıldı.

Yarım saat sonra motoru arızalanan tekne, sürüklenmeye başladı. Bu sırada kuvvetli rüzgarın tesiriyle oluşan dalgalar nedeniyle tekne alabora oldu. Teknenin battığını kıyıdan gören Yeniçeri’nin kardeşi Kamuran Yeniçeri, durumu Kıyı Güvenlik takımlarına bildirdi. Teknedekilerden kıyıya gerçek yüzen Doğukan Onay, bölgedeki bir teknede bulunanlar tarafından alınarak kıyıya getirildi.

İhbar üzerine bölgeye sevk edilen Kıyı Güvenlik Komutanlığı grupları, Sinan Yeniçeri ve Hasan Hüseyin Işıktaş için 1 helikopter, 3 bot ile bölgede, 1 uçakla da Gömeç ilçesinde arama-kurtarma çalışması başlattı.

Balıkesir AFAD Vilayet Müdürlüğü uyumunda süren çalışmalara AFAD dalgıçlarının yanı sıra, Kıyı Güvenlik ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Su Altı Üstü Arama Kurtarma grubu katıldı. Bölgeye ayrıyeten İzmir’den de destek Kıyı Güvenlik takımı sevk edildi. İstanbul AFAD bünyesinden dalgıç ve arama kurtarma botunun yanı sıra, sonar aygıtı da bölgeye gönderildi. Sonar aygıtıyla deniz tabanı, Balıkesir AFAD vilayet grubu tarafından da dron ile havadan tarandı.

KAYBOLDUĞU NOKTAYA 40 KİLOMETRE ARADA BULUNDU

Dün, havanın kararmasıyla birlikte orta verilen çalışmalar tekrar başladı. Çanakkale ilçesi Ayvacık ilçesindeki aramalarda Hasan Hüseyin Işıktaş’ın cansız vücuduna ulaşıldı. Işıktaş’ın cesedinin bulunduğu yer ile olayın yaşandığı nokta ortasındaki aranın yaklaşık 40 kilometre olduğu belirtildi.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili Balıkesir Valisi Hasan Şıldak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “19 Temmuz 2022 tarihinde bir fiber tekneyle Akçay 2. Köprü mevkiinden denize açılan, fakat daha sonra teknenin motor arızası yapması üzerine sürüklenmeye başlayarak batması sonucunda denizde kaybolan iki vatandaşımızdan Hasan Hüseyin Işıktaş’ın cansız vücudu, denizden ve havadan aralıksız olarak yapılan arama çalışmaları sonucunda. Bugün saat 09.00’da Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Kayalar köyü açıklarında bulunmuştur” sözlerini kullandı.

Arama kurtarma çalışmaları, Sinan Yeniçeri için Balıkesir ve İstanbul AFAD vazifelileri, Kıyı Güvenlik Komutanlığı takımları ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Su Altı Üstü Arama Kurtarma grubunun iştirakiyle sürüyor. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.