Gürcistan parlamentosunda milletvekilleri arasında kavga çıktı

Gürcistan parlamentosunda “Yabancı Nüfuzun Şeffaflığı” ile ilgili yasa tasarısının görüşülmesi sırasında milletvekilleri birbirine girdi.

Oturumdaki kargaşanın, parlamentoda çoğunluk temsilcisi Henri Ohanashvili ve muhalefet milletvekilleri tarafından başlatıldığı, daha sonra kavganın salonda devam ettiği bildirildi.

 

Gürcistan Milletvekili Jeka Kherkheulidze, “Kadınlar da dahil olmak üzere tüm muhalefet milletvekillerini zorla kovaladılar. Bina polis tarafından kuşatıldı, gazetecilere izin verilmiyor, bu da yasanın çoktan başladığı anlamına geliyor” dedi.

Parlamento önünde göstericiler tarafından yasayı protesto eden bir miting düzenlendiği, polislerin parlamento etrafına konuşlandığı belirtildi.

 

YASA TASARISI

Yasa tasarısının görüşülmesine geçen hafta komite düzeyinde başlandı. Yasa karşıtları bunun Gürcistan’ı AB’den daha da uzaklaştıran yabancı ajanlar mevzuatının “Rus versiyonu” olduğunu iddia ediyor.

“Yabancı Nüfuzun Şeffaflığı” yasa tasarısı muhalefetteki “Halkın Gücü” hareketi milletvekilleri tarafından parlamentoya sunuldu. Tasarı, yabancı bir devletten fon alan sivil toplum kuruluşları, medya kuruluşları ve kuruluşların bir kaydının oluşturulmasını öngörüyor.

Parlamentoda çoğunluğa sahip olan iktidardaki Gürcü Rüyası partisinin temsilcileri tasarıyı destekleyeceklerini ve Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili‘nin veto etmesi halinde milletvekillerinin bunu aşmaya çalışacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir