EYT, sözleşmeliye takım ve orta artırım gündemde

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı’nın teknik heyetlerinin enflasyonun yanı sıra, 2 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ile bin 100 lira olan bayram ikramiyesinin artışına ait maliyet hesabı yaptığı lisana getirildi.

Türkiye gazetesinde yer alan habere nazaran, AKP idaresi de hem taban fiyata orta artırım konusunda hem de sabit gelirliler ve emekli maaşlarının artışı konusundaki görüşlerini ilgili bakanlara iletti. AKP kaynakları, tüm kuralların zorlanarak, başta emekliler olmak üzere dar gelirlilere yönelik adım atılması gerektiğini belirtti.

Milletvekillerine bu tarafta kimi hazırlıklar olduğu ve temmuz ayında ‘Emeklilere çok şad olacakları’ bir artış yapılacağı bilgisi verildi. Minimum fiyata ‘enflasyon farkı’ oranında bir orta artırım yapılmasının da masada olduğu öne sürüldü.

Ancak minimum fiyatla ilgili yasal bir düzenleme yapmak yerine, patronların kendileri inisiyatif kullanarak çalışanlarla ilgili fiyat artışına gitmelerinin önünde bir mani bulunmadığı belirtiliyor.

Meclis’in yeni devir çalışmaları başlayana kadar, kontratlı işçi ve EYT konusunda Çalışma Bakanlığı’nda oluşturulacak bir teknik kurulun çalışmaları tamamlamasının hedeflendiği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.