‘Esas olan kâr değil amaç odaklılık’

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu 2022 Yıllık Toplantısı’nda iş dünyasını temsil eden isimler arasında yer aldı. “Endüstrilerde dijital değeri ortaya çıkarmak” ve “İnsan odaklı ticaret” panellerinde konuşan Cenk Alper, dünyada sürdürülebilirlik konusunda izlenen yol haritasının, adil ticaret için de bir reçete olabileceğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Tüm organizasyonlar için başlangıç noktası aslında kendi çalışanları. Kovid-19 kimseyi geride bırakmamanın önemini herkese bir kez daha gösterdi. ‘Geride bırakmamak’ demek sadece çalışanları işten çıkarmamak değil. Onları aynı zamanda geleceğin dünyasına da hazır hale getirmek. Onlara yeni beceriler kazandırmak, var olan becerilerini daha etkin hale getirmek.”

Adil ticaret

Dünyanın geleceğini ilgilendiren hiçbir konuya tek bir kurumun ya da organizasyonun çözüm bulmasının mümkün olmadığını belirten Cenk Alper, şöyle devam etti:

“Devreye aldığımız tüm çevresel, sosyal, yönetişim uygulamalarını, tedarikçilerinin de aynı şekilde sahiplenmesini talep ediyoruz. Dijitalleşme çok önemli bir tamamlayıcı, hızlandırıcı. Bütün tedarik zincirlerini dijitalleştirip, şeffaf data transferini sağlamak adil ticarete giden yolda çok önemli bir unsur. Dijitalleşmeyi, sadece kârı maksimize etmek için kullanmak organizasyonların yapabileceği en büyük yanlışlardan bir tanesi. Bugün dünyada çok net bir gerçek var: Başarı kriteri kârdan uzaklaşıp, paydaşlarınıza yarattığınız değerle ölçülüyor. Bütün ticari kurumlar odaklarına kârı değil, amacı almalılar. Bunu başardığımızda dünyayı daha yaşanabilir bir hale getireceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.