Dünya Sıhhat Örgütü alarma geçti: Yeni Marburg virüsü iki kişinin vefatına neden oldu

Tüm dünyada corona virüsü ve maymun çiçeği virüsü kaygısı yaşanırken, Dünya Sıhhat Örgütü Marburg isimli yeni bir virüsün Afrika’da iki kişinin vefatına neden olduğunu açıkladı. Haberin akabinde ülke alarma geçerken, uzmanlar hastalığın semptomlarını açıkladı, ihtarlarda bulundu.

Tüm dünyada son bir kaç haftadır corona virüsü kaynaklı hadise sayılarında artış yaşanırken, maymun çiçeği virüsü de tesirini neredeyse her kıtada göstermeye başladı. Muhtemel yeni salgın tehlikesi dünyada da ana gündem hususlarından biri olurken, Dünya Sıhhat Örgütü’nden korkulan bir açıklama geldi.

DSÖ, Marburg isimli yeni bir virüsün Afrika ülkesi Gana’da iki kişinin vefatına neden olduğunu açıkladı.

Gana Sıhhat Servisi’nin hayatını kaybeden bireylerle ilgili açıklamasında virüsün birinci olarak iki hastada ateş ve ishalle tesirini göstermeye başladığının altı çizildi.

‘İKİ HASTA ÖLDÜ’

DSÖ Ülke Temsilcisi Dr Francis Kasolo, “Güney Ashanti bölgesinden iki hasta öldü, virüs ishal, ateş, mide bulantısı üzere semptomlarla ortaya çıkıyor. Lakin beşerler bunu bazen önemsemeyebiliyor” dedi.
Ülkenin güney Ashanti bölgesinden gelen hastaların birbirlerini tanımamaları ise telaşları artırdı. Temaslı olmayan iki hadise hastalığın düşünülenden daha fazla yayılmış olabileceği korkusunu artırdı.

34 KİŞİ KARANTİNAYA ALINDI

Dünya Sıhhat Örgütü’nün Ganalı sıhhat çalışanlarına takviye olarak bölgeye bir takım gönderdiği açıklandı.

Gana Sıhhat Servisi Ashanti Bölgesel Sıhhat Müdürlüğü, kuşkulu olay olarak tespit edilen ve hayatını kaybeden iki şahısla temaslı olan 34 kişinin karantina altına alındığını duyurdu.

Ebola’nın ölümcül bir kuzeni olarak nitelendirilen Marburg virüsünün tam olarak tesirli bir tedavisi bulunmuyor ve hastaların yüzde 90’ının mevtle sonuçlanmasına yol açıyor. Marburg olarak isimlendirilen virüs, enfekte şahıslardan yahut hayvanlardan beden sıvıları, kan yahut direkt temas yoluyla yayılıyor. Birebir vakitte hastalık yüzeylerden de temas yoluyla geçebiliyor.

Uzmanlar, hastalığın kuluçka mühletinin iki ila 21 gün ortasında olduğunu söylüyor.

MARBURG VİRÜSÜ BELİRTİLERİ:

– Ateş
– Kanlı ishal yahut kanlı idrar
– Diş etlerde kanama
– Deride kanama
– Gözeneklerde kanama

Meyve yarasaları ismi verilen havanlardan taşınan virüs birinci olarak 1967 yılında Almanya’nın Marburg kentinde ortaya çıktı.

Uzmanlar, hastalıkla ilgili olarak yüksek ateşin yanı sıra baş ağrısı da görülebildiğini ve kısa müddette bedende kanamaların başladığını açıkladı. Virüsü tedavi etmek için onaylanmış hiçbir aşı yahut antiviral tedavi bulunmazken, hekimler şu anda semptomları düzgünleştirmek için intravenöz damlalara güveniyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.