CHP’li Başarır’dan vakıflara tahsis edilen yurtlarla ilgili açıklama: Gençlik ve Spor Bakanlığı’na sordu

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak işletilen toplamda kaç adet yurt olduğunu CİMER üzerinden soran CHP’li Başarır, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bize verilen karşılığa nazaran Türkiye genelinde 346 kız, 229 erkek ve 202 başka toplam 777 yurt bulunuyormuş. Fakat 2020 Sayıştay raporunda 781 adet yurt bulunduğu tabir edilmiş ve Sayıştay bu 781 yurttan 169 yurdun kullanıma elverişsiz olduğunu belirtmiş. Görünen o ki bir senede bırakın yeni yurtları yapmayı yurtların kapatıldığını öğreniyoruz. Sayıştay’ın telaffuzuna nazaran 169 yurdun da kullanıma elverişsiz olduğu saptandıysa şu anda kullanıma elverişli 608 adet yurt bulunmaktadır. Sayıştay raporuna nazaran 2021’de 698 bin 298 kişilik yatak kapasitesi bulunuyordu lakin sayın bakan bu sene yurt kapasitesinin 800 bini geçtiğini tabir etmiş. Bu demek oluyor ki yeni yurtlar yerine öğrencilerin hayat alanları daraltılıyor. YÖK bilgilerine nazaran ve bu sene tercih veren öğrencilere nazaran ise toplamda 8 milyondan fazla öğrenci var. Yalnızca 2022 yılında ÖSYM tarafından açıklanan datalara nazaran 1 milyon 5 bin 490 aday üniversiteye yerleşti. Yani yurt kapasitesi lakin ve fakat öğrencilerin yüzde 10’unu karşılayacak düzeyde. AKP iktidarının öğrenciye verdiği paha işte bu.”

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hangi vakıflara yurt tahsis ettiğini açıklamadığını tabir eden CHP’li Başarır, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Matematik palavra söylemez. Ne yazık ki üniversitede bulunan öğrencilerimizin yüzde 10’u devletimizin yurtlarından faydalanabilecek. Bu durumda öğrenciler ne yapacak? Vakıflara, cemaatlere ve tarikatlara tahsis edilen yurtlara mahkûm edilmiş olacak. AKP iktidarının bu politikayı sevdiğini FETÖ’den biliyoruz. Ortaları FETÖ ile uygunken yurt açmayıp öğrencileri vakıflara, tarikatlara yönlendirirken artık de farklı bir senaryoyla karşı karşıya değiliz. Sayın bakana her yerden sordum fakat cevaplamadı. Artık bir de buradan soruyorum. Bakanlık tarafından hangi vakıflara kaç adet yurt tahsis edilmiştir? Beşli çeteleri yolsuz ihalelerle varlıklı ederken öğrencileri ne olduğu muhakkak olmayan vakıflara, tarikatlara mecbur bırakıyorsunuz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.