Cerrahi branşlar alarm veriyor: ‘Yakında cerrah bulamayacağız!’

Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) tarafından memleketler arası iştirakli Türk-Alman Jinekoloji Kongresi’nin 14’üncüsü 28 Mayıs – 1 Haziran tarihleri ortasında Antalya’da düzenlendi. Kongreye ulusal ve milletlerarası araştırmacılar iştirak sağladı.

Kongrenin açılışı konuşmasını yapan TAJEV ve Kongre Lideri Prof. Dr. Cihat Ünlü, değerli açıklamalarda bulundu.

“GENÇ TABİPLER RİSK ALMAKTAN KORKUYOR”

Yakın vakitte yapılan TUS imtihanında genç doktorların cerrahi alanları tercih etmediğine değinen Prof. Dr. Cihat Ünlü, “TUS imtihanı tercihlerinde kıymetli cerrahi branşlar ve bunlardan bir tanesi olan bayan doğum maalesef en son sıralarda yer aldı. Bu çok değerli bir nokta zira genç doktorlar artık doktora şiddetten ötürü sorumluluk ve risk almaktan kaçıyorlar” dedi.

“YAKINDA CERRAH BULAMAYACAĞIZ”

Cerrahları ve bayan doğum uzmanlarını artan şiddetin ve yüklü tazminat davalarının korkuttuğunu söyleyen Ünlü, “Bir mühlet sonra yakınlarımızı ameliyat edecek bir bayan doğum uzmanı, cerrah bulamayabiliriz. Zira ülkemizde giderek defansif tıp oluşuyor. Yani güç olaylarda tabip, tedavi etmekten kaçıyor. Bu çok tehlikeli bir gidiştir. Meslektaşlarımızı müdafaamız gerekir. Burada devletin takviyesine gereksinim var. Elbette ki biz bir yanılgı yaptıysak bunun bir grup karşılıkları olabilir fakat sonuç itibariyle de siz bir kanser ameliyatı yapıyorsunuz ve hastada komplikasyon oluyor. Bu esasen beklenen bir şeydir, bunları da biz hastalarımıza izah ediyoruz. Burada toplumun bilinçlendirilmesi, ceza maddelerinin çok faal bir biçimde uygulanması, doktorun rahat ve serbestçe çalışması gerekiyor” dedi.

DEVLET GENETİK TESTLERİ KARŞILAMIYOR

Genetik hastalıkların anne karnında teşhis edilebileceğini ama devletin testlerin hepsini karşılamadığına değinen Prof. Dr. Cihat Ünlü şunları söyledi:

“Günümüzde her genetik hastalığı anne karnında yüzde yüz teşhis edemiyoruz. Bunları saptayacak formüller çok değerli. Birincisi bunların hepsini teşhis edecek gen testleri devlet tarafından ödenmiyor.”

ÇİKOLATA KİSTİNE DİKKAT!

Yaygın olarak görülen Endometriozis yani çikolata kisti hakkında konuşan Prof. Dr. Cihat Ünlü, “Çikolata kisti sinsi bir düşmandır. Bu hastalık, doğurganlık ve üreme çağında ortaya çıkan, östrojen hormonu bağımlı ve yalnızca bayanlarda görülen bir hastalık. En çok yumurtalıkları etkiliyor lakin yumurtalık dışında da karın zarında, öbür organlarda, hatta beyin ve beğenilen bile bu hastalığın yayıldığı görülmüştür.”

Genç bayanlarda görülen Endometriozisin teşhisi konusundaki parametrelere değinen Prof. Dr. Ünlü, “Endometriozisin belirtilerinin aile tarafından ya da hasta tarafından ciddiye alınmaması, bu çocukların her dönemde çok önemli ağrılar çekmesi ve hastalığın teşhisinin konulamaması. Tahminen bayan doğum doktorları olarak da kusurluyuz, teşhisi geciktirebiliyoruz” tabirlerini kullandı.

JİNEKOLOĞA HER YAŞTA GİDİLMELİ

Türk toplumunda, genç kızların ya da bekar bayanların jinekoloğa gitmediği yahut da gönderilmemesi üzere bir alışkanlığın yanlış olduğuna dikkat çeken Ünlü, “Zannediliyor ki jinekoloğa evlendikten sonra gidilir. Halbuki, bu türlü bir şey yok. Bir genç kızın, hatta bir çocuk hastanın da gelmesi gerekir. Bir ekip jinekolojik hastalıkları bu sayede teşhis edebiliyoruz. Hasebiyle genç kızın, bir kız çocuğunun ya da genç bir bayanın, jinekoloğa evlenmesi, bekar olması ya da dul olmasının hiçbir manası yok. Bir sorunu varsa genç kızlarımızın, bayanlarımızın jinekoloğa gelmeleri, onların denetim edilmeleri ve gecikmeden tedavi edilmeleri gerekiyor” ikazında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.