Biden, Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi’nin yararını vurguladı

Misyona geldiği Ocak 2021 sonrası birinci Asya tipine çıkan ABD Lideri Joe Biden, Tokyo’da tanıtımını yapacağı Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi’nin (IPEF) bölgeye yarar sağlayacağını söyledi.

Biden, Güney Kore’nin akabinde dün geldiği Japonya’da Başbakan Kişida Fumio tarafından karşılandı.

“Japon Başbakan Kişida düzgün dost”

Biden, başşehrin Minato bölgesindeki Akasaka Sarayı Devlet Konukevinde yapılan toplantıda düzenlenecek “Japonya-ABD zirvesinin” basına açık kısmında konuştu. Biden, Japon Başbakan Kişida’yı “iyi dost” olarak niteledi.

ABD’nin “müttefiki Japonya’nın savunmasına tam bağlı olduğunu” kaydeden Biden, “ABD-Japonya ittifakı Hint-Pasifik barış ve refahı için köşe taşıdır.” diye konuştu

AA’nın haberine nazaran iki ülkenin “bugün de gelecekte de zorlukları birlikte karşılayacağını” kaydeden Biden, Rusya’nın Ukrayna hücumları karşısında Japonya’nın tavrından ötürü teşekkürlerini bildirdi.

“ABD’nin Hint-Pasifik ilgisi her kaidede güçlenecek”

Japon Başbakan da “sembol” olarak nitelediği ziyaretin, “ABD’nin Hint-Pasifik bölgesine ilgisini her koşul altında güçlendireceğini gösterdiğini” söyledi.

“Hint-Pasifik bölgesi halkına somut yarar sağlayacak”

Tokyo’da tanıtacağı IPEF’in kıymetine değinen Biden, bunun “bölgedeki başka ülkelerle iş birliği ve Hint-Pasifik bölgesi halkına somut yararlar sağlayacağını” belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.