Batı Balkan ülkeleri ilk teravih namazıyla ramazanı ayını karşıladı

Batı Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Kosova, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’ta yaşayan Müslümanlar, ilk teravih namazını kılarak ramazan ayını karşıladı.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi, ilk teravih namazını kılmak için gelen Müslümanlarla dolup taşarken, Saraybosna’da ramazan ayının habercisi geleneksel top atışı da yapıldı.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki tek cami olan Bayraklı Camisi de teravih namazı için gelen Müslümanları ağırlarken, ülkede Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesindeki camilerde de ilk teravih namazı kılındı.

Batı Balkanlar’ın en küçük ülkesi olarak nitelendirilen Karadağ’da ise başta başkent Podgorica olmak üzere farklı kentlerde bulunan 130’dan fazla cami ilk teravihlerini kılmak isteyen Müslümanları bir araya getirdi.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb ile aynı ismi taşıyan cami de ilk teravih namazını kılmak için gelenlerle 0dolup taştı.

Kosova’nın başkenti Priştine’de müminler, Sultan Mehmet Fatih Camisi’nde saf tuttu. Ülkenin güneyindeki Prizren şehrinde ise Sinan Paşa Camisi’nin yanı sıra kentteki diğer camileri doldurdu.

Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tırnava, ramazan nedeniyle yayınladığı mesajda, dünyaya barış çağrısında bulunurken, “Bu mübarek gecede, bu büyük ayın başlangıç arifesinde, bir an önce savaşların ve çatışmaların son bulmasını ve halkların barış, huzur ve uyum içinde yaşamasını Allah’tan niyaz ediyoruz. İnsanın dünyadaki görevi isyanlar, kan dökmek, acı ve yıkım yaratmak değil, evrenin yaratıcısının bize öğrettiği gibi onurlu yaşamaktır.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki tarihi Mustafa Paşa Camisi, ramazanın ilk teravih namazını kılmak için gelen Müslümanlarla doldu. Camideki yoğunluk nedeniyle bazı Müslümanlar teravih namazını dışarda kıldı.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki Müslümanlar da ilk teravih nedeniyle Ethem Bey Camisi’ne geldi. Müslümanlar, Tiran’daki camilerin yanı sıra ülke genelindeki camileri de doldurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir