Basın örgütlerinden HDP’ye ziyaret: ‘Dezenformasyon yasası’ kabul edilebilir değil

İktidar tarafından Meclis’e getirilen “dezenformasyon yasası”na karşı çıkan gazetecilik meslek örgütleri Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parlamento Grubu’nu ziyaret etti.

Parlamento Muhabirleri Derneği Lideri Kemal Aktaş, Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Kenan Şener, Türkiye Gazeteciler Sendikası Lideri Gökhan Durmuş, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Lider Yardımcısı Şeyma Paşayiğit ve İktisat Muhabirleri Derneği Lideri Turgay Türker’in yer aldığı heyet HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile görüştü.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran görüşmede konuşan Beştaş, “Yine bir torba kanun olarak düzenleme geldi. Birçok kanun teklifinde olduğu üzere burada da ilgili sivil toplum ve meslek örgütleriyle ve gazetecilerle hiçbir görüşme yapılmadı, ilgililerle tartışılmadı. Anayasa’ya karşıt bir metin tekrar. Basın özgürlüğüne, fikir ve söz özgürlüğüne alışılmamış bir teklif. Mesela basın kartı verilmesi Bağlantı Başkanlığına verilerek bu formda kart alınması zorlaştırılıyor. Fakat kapsamı da genişletilmiş. Kamu görevlilerine, vakıflara ve derneklere verilmesinin önü açılacak. Neden, zira gerçek gazeteciler vazife yapmasın, biz istediklerimize kart verelim mantığı var burada” dedi.

‘DİRENECEĞİZ’

“Öte yandan ‘yanıltıcı bilgi’ nedir?” diyen Beştaş, “Bunun ucu açık. Bu düzenleme basın alanına büyük bir darbe olur. Herkes için bu türlü. Basın ve söz özgürlüğünün demokratik toplumlardaki yerini tartışmıyoruz bile. Bu teklifle bu bitiriliyor. İnternet büsbütün denetim altına alınıyor. Basın yayın özgürlüğünün kalıntılarını ortadan kaldırmaya çalışan bu teklife direneceğiz. Katiyen bunun altına imza atmayacağız” diye belirtti.

TGS: KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

Türkiye Gazeteciler Sendikası Lideri Gökhan Durmuş ise, “Türkiye’de gazetecilerin toplamını ilgilendiren bir düzenlemede taraflardan görüş alınmaması bizim de itiraz ettiğimiz temel noktalardan. Her ne kadar dezenformasyon kanunu olarak kamuoyuna yansıtılsa da bu sansürü beraberinde getiriyor. Muğlak tabirlerle gazetecileri suçlayan bir yerde duruyor. Karşısında da mahpus cezası öngörülüyor. Bu bizim açımızdan kabul edilebilir bir düzenleme değil” tabirlerini kullandı.

‘SOPA DAHA BASKIN HALE GELİYOR’

Daha evvel basın kartı yönetmeliği konusunda AYM ve Danıştay’dan iptal kararları aldıklarını söyleyen Durmuş, “İnternet medyasının Basın Kanunu kapsamına alınması olumlu lakin öteki taraftan bunu sansürleyen düzenlemelerle anılması bir tarafından havuç gösterilirken öbür taraftan berbat uygulama ve sopa daha baskın noktaya geliyor. Bu hususta tenkitlerimiz var. Bu düzenlemeler bir taraftan gazetecilerin çalışma ve hayat şartlarını düzeltecek öbür taraftan ise sansüre de pürüz olacak biçimde çıkarılması gerekir” biçiminde konuştu.

AKTAŞ: TEKLİFİN TÜMÜ GERİ ÇEKİLSİN

Parlamento Muhabirleri Derneği Lideri Kemal Aktaş ise şunları söyledi: “Bu teklifin tümünün geri çekilmesini istiyoruz. 29’uncu husus daha vahim. Başkalarıyla ilgili görüşülüp üzerinde çalışılarak devam edilebilir ancak dezenformasyon unsurunun teklif metninden çıkarılması en ısrarlı talebimiz. Zira söz, fikir ve basın özgürlüğüne dönük değerli bir baskı adımı daha atılıyor. ‘Yalan bilgiyi alenen yayma’ diye bir kabahat tanımı yapılıyor. Muğlak ve ucu bucağı olmayan bir alanda muğlak tabirler var. Bir kabahat düzenlemesi getiriliyor. Dezenformasyon bütün dünyanın sıkıntısı ancak en gelişmiş batı ülkeleri dahi hukuksal alt yapılarını tamamlamış değiller. Bu noktada daha geniş çerçeveli, ağ ve servis sağlayıcılarla bir ortaya gelip uzun soluklu bir çalışmayla bu teklifin yine getirilmesinden yanayız.”

Basın örgütleri dün de CHP ile görüşmüşlerdi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.