Araştırmacılar, uzaylıları bulmak için cihana bildiri gönderecek

Uzayın derinliklerinde uzaylı arayışlarını sürdüren araştırmacılar, bunun için farklı bir metoda başvurmaya hazırlanıyor.

Araştırmacılar, kozmosta farklı çeşitteki mümkün varlıklardan haberdar olabilmek için, çıplak insan çizimleri de dahil olmak üzere kodlanmış bir bildirisi uzaya iletmek istiyor.

Uzaya bildiri gönderilecek

“Galaksideki Bir İşaret” manasına gelen ve kısaltması BITG olan proje, NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı (JPL) da dahil olmak üzere bir dizi kurumdaki 11 bilim insanı tarafından sunuldu.

Teklifle birlikte, “Samanyolu galaksisindeki dünya dışı varlıklara iletilmek üzere geliştirilmiş” ikili kodlu bir ileti davetinde bulunuluyor. Teşebbüs, insan formu da dahil olmak üzere bilimsel kavramları içerecek.

Çin’deki teleskobu önerdiler

Proje, uzaya gönderilen evvelki iletilerin üzerine inşa edilecek. 1974’te Arecibo bildirisi, radyo dalgaları aracılığıyla, Arecibo radyo teleskobunun yenilenmesini kutlamak üzere global yıldız kümesi M13’e gönderilmişti.

CNN International’ın haberine nazaran; araştırmacıların raporu, dünyanın en büyük radyo teleskopu olan ve Çin’de bulunan FAST Teleskobu’nun bildirinin gönderilmesi konusunda kullanılmasını öneriyor.

Bildiride insan çifti de var

Kelam konusu bildiri, zaman ve pozisyon damgası, DNA çift sarmal yapısının ve bir hidrojen atomunun görsel temsillerini, cebir ve öbür matematiksel süreçlerin görsel açıklamalarını, Güneş sisteminin çizimini, Dünya haritasını, erkek ve bayan olmak üzere iki insan bedeninin gülümseyen bir illüstrasyonu içeriyor.

Kelam konusu insan çiftinin çıplak olduğu ve kendilerini izleyenlere el salladığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.