Adnan Oktar davası: Avukat jandarma eşliğinde eşliğinde duruşma salonundan çıkarıldı

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Marmara Cezaevi karşısındaki salonda görülen duruşmaya Adnan Oktar’ın da ortalarında bulunduğu birtakım tutuklu sanıklar ile bir kısım tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Duruşmada kelam alan tutuklu sanık Ayşe Hüma Babuna, “Bizimkiler ele avuca sığmaz bireylerdir. Kolay kolay etkilenen beşerler değillerdir. Adnan Beyefendi inanılmaz şefkatli bir insandır. Tam bir İstanbul beyefendisidir. Biz temiziz inşallah. Mahkeme sürecinde masumiyetimizin büsbütün ortaya çıktığını düşünüyorum. Adnan Beyefendi bu devlete çok hizmet etmiş bir insandır. Bu yüzden Adnan Beyin tahliyesini talep ediyorum. Aslanlar üzere de Adnan Beyin gerisindeyiz.” dedi.

Mahkeme lideri Mahmut Başbuğ, sanık Bora Yıldız konuştuğu sırada mühlet konusunda ihtarda bulundu.

Adnan Oktar’ın avukatı Serhat Sinan Kocaoğlu bunun üzerine sanıkların 4 yıldır tutuklu olduğunu ve konuşmaları esnasında müddet kısıtlaması yapılmasının hukuka uygun olmadığını söyledi.

Mahkeme Lideri, ikazlara karşın konuşmaya devam etmesi üzerine jandarmaya avukatın salondan çıkarılması talimatını verdi.

Diğer avukatlar, Kocaoğlu’nun salondan çıkarılmasına mahzur olmaya çalışırken, mahkeme lideri, “Jandarma beni duymuyor mu? Yaka paça tutup dışarı atın.” dedi.

Avukat Kocaoğlu bunun üzerine, “Beni dışarı atacak insan anasının karnından doğmadı.” diye karşılık verdi. Bunun üzerine mahkeme lideri, “Doğdu. Jandarma gerekeni yap.” sözlerini kullandı.

Oktar’ın avukatı Kocaoğlu, jandarma eşliğinde salondan dışarı çıkarılarken, birtakım avukatlar da salondan ayrıldı.

Duruşmanın öğlenden sonraki oturumunda tutuklu sanık Merve Büyükbayrak faal pişmanlık kararlarından faydalanmak için tabir veren Müge Ö’nün savlarının temelsiz olduğunu savundu.

Mikrofon arızası nedeniyle duruşmaya orta verilince Adnan Oktar ve başka sanıklar salondan dışarı çıkarıldı. Oktar dışarı çıkarıldığı sırada sanık Büyükbayrak, Oktar’ın saçlarını kokladı. Büyükbayrak, jandarmanın kendisini uyarması üzerine “Hocamın saç telleri çok hoş kokuyor.” diye konuştu.

Duruşmada, birtakım sanıkların da talepleri alındı.

Mahkeme heyeti, öbür sanıkların taleplerinin alınmasına devam etmek üzere duruşmayı yarına erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Ocak 2021’de açıkladığı kararında, örgüt yöneticisi olmak kabahatinden yargılanan sanıklar Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Kabahati, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna’ya başka ayrı 9 bin 803 yıl 6 ay mahpus cezası verilmesine hükmetmişti.

Mahkeme 107 sanığa “örgüt üyeliği” kabahatinden 4 yıl 6’şar ay, 20 sanığa da “örgüte üye olmak”, “gerçeğe ters mal bildirme”, “örgüte yardım etme”, “suçluyu kayırma”, “ruhsatsız silah taşıma” ve “tehdit” kabahatlerinden 1 yıl 8 aydan 11 yıl 3 aya kadar değişen müddetlerde mahpus cezası vermişti.

Etkin pişmanlık kararlarından faydalanan 12 sanığa “örgüte üye olmak” hatasından 11’er ay mahpus cezası veren mahkeme, bu sanıklarla ilgili kararın açıklanmasının geriye bırakılmasını karara bağlamıştı.

Sanık Mustafa Kuşçu, Ozan Süer ve Turgut Aksu’nun tahliyesine karar veren mahkeme, Bahadır Köseoğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını kararlaştırmıştı.

Sanıklardan 3’ünün tüm cürümlerden beraatine hükmeden mahkeme, tutuksuz sanıklar Ahmet Bürke, Dolunay Tezin, Hüseyin Alpar Sayın, Sibel Yılmaztürk, Şecaaddin Çelikler, Eşref Nuri Yakışan, Mehmet Murat Atmaca ve Deniz Tanık’ın tutuklanmalarına karar vermişti.

Bir kısım sanıkların birtakım kabahatlerden beraatini kararlaştıran heyet, 80 sanığı ise çeşitli kabahatlerden 3 yıl ile 36 yıl ortasında değişen mahpus cezalarına çarptırmıştı.

– İstinaf Mahkemesi kararı bozmuştu

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi ise Adnan Oktar organize kabahat örgütüne yönelik ortalarında Oktar ve örgüt yöneticilerinin de bulunduğu 84’ü tutuklu 215 sanık hakkında mahallî mahkemece verilen kararı tarzdan bozmuştu.

İstinafın bozma kararıyla 68 sanığın, tutuklulukta geçirdikleri mühlet ve haklarındaki kararlarla ilgili bozma nedenleri dikkate alınarak tahliyelerine karar verilmişti.

Alınan kararda, kabahat örgütü başkanı Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Kabahati, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı da tahliyelerin “usul ve yasaya aykırı” olduğunu belirterek, sanıklar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını istemişti.

İtirazın reddedilmesinin akabinde Başsavcılık, bir üst mahkeme olan 2. Ceza Dairesine yine itirazda bulunmuştu.

İtirazı kıymetlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, tahliye edilen 68 sanıktan 61’i hakkında “cinsel saldırı” hatasından tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.

Haklarında yakalama kararı çıkarılan 61 sanıktan 50’si, gözaltına alınmalarının akabinde tutuklanmış, dava belgesi birinci derece mahkemesine gönderilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.