AB’den yeni yaptırım paketine onay: Rus petrolü yasaklandı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Rusya’dan petrol ithalatına yasak getirecek resmi kararı içeren yeni yaptırım paketini onayladı.

AB Periyot Lideri Fransa’nın resmi toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, üye ülke temsilcilerinin Lüksemburg’da gerçekleştirdiği toplantıda, Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketinin onaylandığı, bu önlemlerin yarın AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe gireceği bildirildi.

Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar içeren pakete nazaran, Ukrayna’ya hücumlarda rol oynayan kimi Rus yetkililer, oligarklar ve aile üyelerinin mal varlıkları dondurulacak. Bu şahıslara seyahat yasağı getirilecek.

İTHALAT YÜZDE 92 AZALACAK

Rusya’dan deniz yoluyla petrol ithalatı yasaklanacak. Bu yılın sonuna kadar Rusya’nın petrol ithalatı yüzde 92 oranında azaltılacak. Rus petrol dalına hizmet sağlanması da yasak olacak.

4 BANKA SWIFT’TEN ÇIKIYOR

Ortalarında Sberbank’ın da yer aldığı 3 Rus bankası ve 1 Belarus bankası memleketler arası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılacak.

Rusya’ya ihracat yasağının kapsamı genişletilecek.

YAYIN YASAĞI DA VAR

Propaganda faaliyetinde bulunan 3 Rus medya kuruluşuna yayın yasağı getirilecek.

Rusya’nın danışmanlık hizmetlerine erişimi kesilecek.

PETROL YASAĞI ÇATLAĞI

AB Kurulu, 6’ncı yaptırım paketini geçen ayın başında hazırlamıştı.

Pakette, Rusya’dan ham petrol tedarikinin 6 ayda, rafine eser tedarikinin de yıl sonuna kadar etaplı olarak kaldırılması yer alıyordu.

Pakette yer alan, bilhassa petrol ithalatının yasaklanması konusu üye ülkeler ortasında sorun çıkardı.

MACARİSTAN KARŞI ÇIKTI

Başını Macaristan’ın çektiği Çekya, Slovakya ve Bulgaristan üzere ülkeler yürürlüğe girmesi için oy birliği gereken pakete karşı çıktı.

AB üyesi ülkeler petrol yasağı konusunda ağır müzakereler yürüttü. En son paketin Rusya’dan tankerlerle petrol alımını kapsaması, boru sınırlarının yaptırım dışında tutulması istikametinde revize edilmesiyle AB ülkeleri uzlaşı sağlayabildi.

AB ülkelerinin önderleri, muahede sağlayabilmek için Rusya’dan Avrupa’ya petrol taşıyan Druzhba boru sınırını yaptırımlardan muaf tuttu.

Ayrıyeten, deniz yoluyla petrol ithalat yasağının yıl sonuna kadar devreye girmesine karar kılındı.

PETROLÜN YÜZDE 25’İ RUSYA’DAN

AB, tükettiği petrolün yaklaşık yüzde 25’ini Rusya’dan ithal ediyor.

AB’nin Rusya’dan petrol ithalatının üçte ikisini deniz yoluyla, üçte biri de boru sınırıyla yapılıyor.

ORTADOKS KİLİSESİ BAŞKANI LİSTEDE YOK

AB üyesi ülkelerin birçok, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını desteklediği gerekçesiyle Rus Ortodoks Kilisesi başkanı Patrik Kirill’in de yaptırım listesine alınmasını istiyordu.

AB’nin hazırladığı yaptırım paketi teklifinde, Patrik Kirill, “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını destekleyen en önde gelen kişiler” ortasında gösterilmişti.

Macaristan, Kirill’in yaptırım listesine eklenmesine karşı duruyordu.

AB kaynakları, Kirill’in kelam konusu yaptırım paketine alınmadığını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.