AB, güç krizine ait tahlil planını bu ay açıklayacağını duyurdu

Von der Leyen, AB devir başkanlığını devralan Çekya’ya düzenlediği ziyarette Litomysl kentinde Başbakan Petr Fiala ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Çekya’nın devir başkanlığının “Görev olarak Avrupa: Tekrar Düşün, Tekrar İnşa Et, Yine Güçlendir” olan mottosuna değinen von der Leyen, bu ögelerin AB Kurulunun da gündeminde olduğunu söyledi.

Bir soru üzerine, “Enerji fiyatları yüksek ve beşerler haklı olarak bir şey yapmamızı bekliyor.” sözünü kullanan von der Leyen, Rus petrol ve doğal gazından öteki sağlam öbür tedarikçilere geçme, güç tasarrufu ve verimliliği yoluyla talebi azaltma ve son olarak yenilenebilir güce geçme maksatları üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Von der Leyen, Çekya’nın başkanlığı periyodunda bu mevzuda ilerleme kaydedeceğinden emin olduğunu söz etti.

Komisyonun Rusya’nın teslimatlarını askıya almaya karar vermesi halinde muhtemel gaz kıtlığıyla başa çıkmak için bir acil durum planı üzerinde çalıştığını belirten von der Leyen, “Boru çizgileriyle bağlanacağız, tüm bu orta ilişkilere sahibiz. Her vakit zıt akışlara sahip olabiliriz. Bu yüzden güç ve gazın en çok muhtaçlık duyulan yere akmasına müsaade veren güzel bir ortak plana muhtaçlığımız var. Bu, Komite tarafından temmuz ayı ortalarında sunulacak.” diye konuştu.

Enerji ana konu

Fiala da Fransa devir başkanlığının Avrupa’da savaş başlatılan bir periyotta üye ülkeleri bir ortada tutabildiği için başarılı geçtiğini söz ederek, kendi ülkesinin gücün makul fiyatlarla sağlanması, güç bağımsızlığının elde edilmesi, güç güvenliğinin tesis edilmesi hususlarına odaklanacağını lisana getirdi.

“Enerji fiyatları iktisadımızı boğuyor, vatandaşlarımız için sorun yaratıyor ve bu onları endişelendiriyor. Önümüzdeki birkaç aydaki en büyük misyonumuz bu.” diyen Fiala, AB’nin birlik olması gereken en temel bahsin bu olduğunu söyledi.

Fiala, Ukrayna’daki savaşı bitirmek, ülkeyi yine inşa etmek, AB vatandaşlarının savaşın neden olduğu mülteci krizi ve besin krizinden daha fazla etkilenmemelerini sağlamanın da öncelikleri ortasında yer aldığını kaydetti.

Çekya bugün 6 aylığına AB devir başkanlığını Fransa’dan devralmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.