10 bin hekim ayrıldı sıhhat alarm veriyor

Derya Uğur, istifa eden tabiplerin birçoklarının uzman olduğunu belirtti. Yurt dışına çıkmak isteyen tabip sayısında da patlama yaşandığını söyledi. “Sistem tıkanmadan tedbir alın” daveti yaptı.

Sağlık İstatistikleri Yıllığı, sıhhat hizmetlerinde yaşanan işçi açığının ulaştığı boyutu ortaya koydu. Covid-19 salgını sırasında getirilen istifa yasağının kalkmasının akabinde emekliye ayrılan ve istifa eden hekim sayısının yaklaşık 10 bin bireye ulaştığını açıklayan Genel Sağlık-İş Genel Lideri Dr. Derya Uğur, istifa eden ya da emekliliğini isteyen hekimlerin kıymetli kısmını uzman hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

2002 yılında yurt dışına gitmek için doküman isteyen hekim sayısı 59 iken; 2022 yılının Ocak ayında 197, Şubat’ta 157, Mart’ta 213, Nisan’da 214, Mayıs’ta 161, Haziran’da 229, Temmuz’da 231 olmak üzere bin 402’ye ulaştı.

Dr. Derya Uğur

AKADEMİK İŞÇİ DE VAR

Yurtdışına çıkmak isteyenler ortasında akademik çalışanın de değerli sayıda olduğunu söz eden Uğur, “Acil tıp, beyin ve hudut cerrahisi, anesteziyoloji ve reanimasyon, genel cerrahi, çocuk sıhhati ve hastalıkları, bayan hastalıkları ve doğum üzere kritik branşlardan yurtdışına gidenlerin sayısında dikkat çeken artış gözleniyor. Tıpta Uzmanlık İmtihanı (TUS) tercihlerinde bu branşları tercih sayısının son derece azaldığı göz önüne alınırsa durumun ciddiyeti daha yeterli anlaşılır. Yurtdışına gitmek için müracaatlar bu formda devam ederse bu yıl sayının 3 bini bulacağını kestirim ediyoruz. Bu türlü giderse sıhhat sisteminin tıkanacak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.